2024. Március 28. csütörtök
A kakukkfűből készült gyógynövénytermékek hatékonyabbak lehetnek a pattanások ellen, mint a receptre kiváltható krémek, derült ki Dublinban, az Általános Mikrobiológiai Társaság tavaszi konferenciáján. A további klinikai kísérletek eredménye lehet a bőrprobléma hatásos kezelése.

A Leeds Metropolitan Egyetem kutatói a kakukkfű, a körömvirág és a mirrha Propionibacterium acnes baktériumra gyakorolt hatását vizsgálták. A kórokozó a bőr pórusait fertőzi meg és változatos méretű gyulladt, gennyes göböket eredményez. Kiderült, hogy bár mindhárom készítmény elpusztította a baktériumot, a kakukkfű bizonyult a legjobbnak. Sőt, antibakteriális hatása felülmúlta a benzoyl peroxidét, mely a pattanásellenes szerek aktív összetevője.

pattanás, akné, kakukkfű

Dr Margarita Gomez-Escalada, a kutatási projekt vezetője elmagyarázta, miként készítenek ecsetelőket a gyógynövényekből. „A növényi anyagot napokra, sőt, akár hetekre is alkoholba áztatják, így nyerik ki belőle a hatóanyagot. Bár a kakukkfüvet, körömvirágot és mirrhát gyakran használják fel az általános antibakteriális bőrtisztító szerekhez, mi elsőként mutattuk ki, miként hatnak a fertőzést okozó baktériumra.”

A kutatók standard in vitro modellt használtak, mellyel általában a különböző, bőrre alkalmazható szereket tesztelik. A tinktúrákat alkoholkontrollnak is alávetették, vagyis megnézték, hogy a sterilizáló hatásuk önmaguktól is megvan-e, vagy csak a kivonat elkészítéséhez használt alkoholnak köszönhetik azt. Ezek a felfedezések kikövezik az utat a további kutatások előtt.

„Most további vizsgálatok kellenek olyan körülmények közt, melyek jobban hasonlítanak a bőr természetes közegére. Molekuláris szinten is fel kell térképeznünk a tinktúrák működését. Ha a kakukkfűről kiderül, hogy klinikailag valóban olyan hatásos, mint ahogy a tapasztalataink sejtetik, akkor természetes alternatívát kínálhatunk a gyógyulni vágyóknak” – jelentette ki Dr Gomez-Escalada.

A pattanás természetes gyógymódja sokak számára jelentene nagyon jó hírt, különösen, ami az érzékeny bőrűeket illeti. „A benzoyl peroxidot tartalmazó termékekkel az a baj, hogy mellékhatások jelentkezhetnek a kezelés során. Nem ritka az égető érzés és a bőrirritáció. A gyógynövényes készítmények nem annyira erősek a gyulladáscsökkentő komponenseik miatt, ugyanakkor majdnem olyan hatásosak, ha nem jobbak a kémiai vegyületeknél” – vélekedett a kutató.


Forrás: Medipress
2012. 04. 10. (Aktualizálva - 2013. 04. 05.)
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés