Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Adjon esélyt az életének!

A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség világszerte, melynek Európában minden 18. percben áldozatául esik egy nő. Magyarországon évente 1200 új esetet mutatnak ki, ami 500 alkalommal halálos kimenetelű. A kór súlyosságára a Magyarországi Rákellenes Liga a január 20-26. között megrendezett Méhnyakrák Megelőzési Hét segítségével hívja fel a figyelmet.

A méhnyakrák kialakulása több fázis alatt megy végbe, a rákelőző állapot szűréssel általában felismerhető és megelőzhető. A nyugat-európai nők 90%-a rendszeresen jár nőgyógyászati szűrésre, Magyarországon ez az arány csupán 30%, annak ellenére, hogy a Szonda Ipsos felmérése alapján a magyar lakosság 98%-a számára egészsége a legfontosabb. Bár az elmúlt években csökkent a méhnyakrákban elhunyt magyarországi nők aránya, számuk még mindig 500-ra tehető évente. A legjobb az arány a Skandináv országokban, ahol a nők 99%-a rendszeresen eljár szűrésre, aminek köszönhetően évente csak 1 nő hal bele a betegségbe.

A HPV

A méhnyakrákot egy vírus, a human papilloma, más néven a HPV okozza. A betegség nem öröklődik, nem is korfüggő. A HPV rendkívül gyakori kórokozó, mely rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet különböző pontjain, és az összes rákos megbetegedések 6%-áért felelős. Több típusa létezik, amelyek közül a HPV 16-os és 18-as csoportja felel a méhnyakrák kialakulásának 71%-áért. A rákot okozó HPV-típusok egyes esetekben idővel kiürülnek a szervezetből, esetenként azonban a fertőzés tartóssá válik. Ez hosszú évek alatt a méhnyak sejtjeiben rosszindulatú elváltozást eredményez.

A szűrés és az oltás életet ment!

A citológiai vizsgálat kifejlesztésével már az 50-es évektől ötödére csökkent Amerikában a méhnyakrákos megbetegedések száma. Magyarországon 1981-ben vezették be az állandó szűrést a nők körében, meghívásos rendszerrel. Ennek ellenére ma 3 nőből csak 1 megy el a vizsgálatra. Az orvosok felhívják a figyelmet arra, hogy a betegség korai stádiumban történő felfedezése életet menthet.

A méhnyakrák kialakulásának elejét vehetjük azzal, ha a Magyarországon is kapható védőoltással megelőzzük a betegségért felelős HPV-fertőzést. Az oltóanyag a vírus elleni immunitásunkat erősíti, megakadályozza a HPV leggyakoribb rákkeltő típusai által kiváltott, esetlegesen méhnyakrákot okozó fertőzés kialakulását. A vakcina mindenki számára életmentő lehet, de kiemelten fontos a 16 és 26 év közötti nők számára, akik szexuálisan még inaktívak, mivel esetükben megelőzhető a fertőzés. A teljes oltás 3 adagból áll. Az első és harmadik adag vakcina között fél évnek kell eltelnie. A védőoltás receptköteles, amit a háziorvos vagy a nőgyógyász ad be. Ára nagyjából 3 hónapnyi cigaretta összegének felel meg (30-40 ezer forint).

Önkormányzati akciók

Az oltás beadása nem kötelező jellegű. Az Észak-Békés megyei, 9700 lakosú Szeghalom Önkormányzata költségvetéséből 2,8 millió forintot 2007-ben arra fordított, hogy a városban élő 14 éves korú leánygyermekek ingyenesen jussanak hozzá a HPV elleni oltóanyaghoz. A kezdeményezés nem egyedülálló, a kisváros mellett Siófokon a 9-12 év közötti kislányok kapják meg a vakcinát.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/hpv_mehnyakrak_szures_oltas