Míg európai kutatások már találtak összefüggést a meddőség [0] és a hererák között, addig az Egyesült Államokban ez volt az eddigi legátfogóbb kutatás, amely több mint 22 ezer kaliforniai férfit vizsgált – közölték a kutatók az Archives of Internal Medicine című szakfolyóiratban.
A kutatásban részt vevő férfiakat meddőségi központokban kezelték. A meddőnek bizonyult férfiak között 2,8-szor volt magasabb a hererák kialakulásának veszélye, mint az átlagnépesség körében – mutatták ki a szakemberek.
Thomas Walsh, aki még a Kaliforniai Egyetem munkatársaként vezette a kutatást, elmondta: nem hiszi, hogy a meddőségi kezelés volt a probléma gyökere. A férfiakon nem végeznek műtétet és nem kapnak gyógyszert a meddőségre. Korábbi kutatások azt valószínűsítik, hogy a férfi meddőség számos változata a hibás DNS-sel függ össze, amely felelős a daganatok kifejlődéséért is. Más kutatások a genetikai és a környezeti tényezők kölcsönhatását is feltételezik – a mostani felfedezés azt sejteti, hogy az e tényezők kijavításában lévő hibák lehetnek mindkét probléma forrásai.
A kutatók szerint az utóbbi 30-50 évben, különösen a skandináv országokban, észrevehetően és folyamatosan nőtt a csírasejt-típusú heredaganatok száma. Ugyanebben az időszakban bizonyítottan romlott az ondósejtek minősége és a nemzőképesség az iparosodott országokban. Még nem világos, hogy a két jelenség független vagy kapcsolatban állnak egymással – írták az amerikai tudósok.