Kökény Mihály elmondta: a vírust, amely ellen a vakcina kifejlesztése megkezdődhet, várhatóan május utolsó napjaira állítják elő laboratóriumokban. A WHO június végén, július elején, a szükséges biztonsági ellenőrzések elvégzése után tudja a tagországok rendelkezésére bocsátani – mondta a politikus az MTI-nek telefonon.
A WHO szerint semmi nem indokolja, hogy a jelenleg rendelkezésre álló antivirális készítményeket az országok megelőző jelleggel kezdjék el alkalmazni, sőt a kezelőorvosoknak a súlyos állapotú betegeknél is mérlegelni kell ezeknek a szereknek a használatát. A vírus ugyanis átalakulhat, illetve a túl gyakran alkalmazott antivirális szerek hatására az emberek ellenállóvá válhatnak, és a pandémia tényleges megjelenésekor elképzelhető, hogy nem megfelelően reagálnak majd ezekre a gyógyszerekre.
A WHO álláspontja szerint nem szabad sem alábecsülni, sem túlreagálni az új influenza veszélyét. A szervezet nem ajánlja a határzárak bevezetését, mert a betegség lappangási ideje miatt ez nem tudná megállítani a fertőzés terjedését.
Újabb megbetegedések világszerte
Németországban először betegedett meg egy gyermek az új típusú influenzában: egy hatéves düsseldorfi lány kapta meg a H1N1 vírusfertőzést szüleivel együtt, míg a család négyéves kislánya egészséges maradt. A szülők május 15-én New Yorkból tértek haza. Németországban velük együtt 17-re emelkedett a bizonyított új influenzás esetek száma.
Az új típusú influenza első megerősített esetét regisztrálták pénteken Oroszországban. A beteg egy orosz férfi, aki az Egyesült Államokban, a New York-i egyetemen dolgozott, s onnan érkezett haza. A vizsgálatok kimutatták szervezetében az A/H1N1 vírust, de a kezelés hatott, állapota kielégítő.
Mexikóvárosban – nagyjából egy hónappal az ottani influenzahullámról szóló első hírek után – feloldották az egészségügyi riadót egy tudósokból álló szakértői testület javaslatára
közölte pénteken Marcelo Ebrard főpolgármester. "Ez azt jelenti, hogy a mai nappal az élet visszatért a normális kerékvágásba" – tette hozzá.
A WHO pénteken – még az orosz eset bejelentése előtt – közzétett jelentése szerint világszerte már 11 168 ember betegedett meg 42 országban, s a halálos áldozatok száma 86. A legtöbb megbetegedést az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kanadában regisztrálták.