Az erlangeni egyetemi klinika orvosa és pszichológusa, Astrid Müller tanulmányában harminc kényszeres vásárló pszichés állapotát hasonlította össze egészségesekével, illetve táplálkozási zavarral küzdőkével. Az eredmények szerint a kényszeres vásárlók 80 százalékát súlyos szorongások gyötörték, 63 százalékuk volt depressziós, 23 százalékuk táplálkozási zavarral bajlódott.
Mindez Müller szerint azt jelzi, hogy a kóros vásárlás fokozottan együtt jár más pszichés zavarokkal. Az is lehetséges, hogy a kényszeres vásárlás nem is önálló jelenség, hanem a többi pszichés betegség kísérőjelensége – olvasható a Yahoo.de hírportálon.
A kényszeres vásárlók rendszeresen ellenállhatatlan vágyat éreznek szükségtelen áruk beszerzésére, amelyek jócskán meghaladják pénzügyi lehetőségeiket. A német pszichológus által vizsgált összes érintettnek voltak adósságai, átlagosan 45 000 eurós (kb. 12 millió forintos) összegben. Tanulmányok valószínűsítik, hogy a kényszeres vásárlást gyógyszerekkel nem, csak viselkedésterápiával lehet kezelni.