A Michigani Egyetem kutatói egy olyan készüléket építettek, amely utánozza az embrió petevezetékből a méhbe történő utazása során észlelt mozgásokat. A mesterséges megtermékenyítés (IVF) során jelenleg néhány napos embriókat ültetnek be a méhbe, amelyek előtte egy nyugalomban lévő tenyésztőedényben növekednek.
„Ha a sejtek számára ismerős környezetet teremtünk, jobb minőségűek lesznek, ez kulcsfontosságú a meddőség [0] kezelésének javításához” – mondta el Shu Takayama, az Orvosmérnöki Tanszék makromolekuláris tudományok docense, a tanulmány társszerzője, aki a Szülészet-Nőgyógyászati Tanszék docensével, Gary Smith-szel együtt fejlesztette ki a parányi embriók tárolására alkalmas gyűszűnyi, cső alakú eszközt.
A cső alsó részében mikroszkopikus csövek találhatók, amelyek biztosítják a tápanyagellátást és a salakanyagok elvezetését. Az általuk keltett áramlások olyan mozgásokat hoznak létre, mint amilyeneket az embriók a szervezeten belül tapasztalhatnak.
A dinamikus tenyészetben nevelt embriók sejtjeinek száma a vizsgálatban átlagosan 109 volt, szemben a hagyományos módon nevelt módszer 67 sejtjével (az egereken belül fejlődött embriók 144 sejtet tartalmaztak). A dinamikus tenyészet 77 százalékban eredményezett terhességet, míg a hagyományos csak 55 százalékban.
A meddőség minden hatodik párt érinti, az IVF-kezelés sikeressége jelenleg 35 százalék körül jár. A kutatók már megkezdték a dinamikus tenyészet embereken történő kipróbálását is – olvasható a Human Reproduction című szaklap online kiadásában.