Az Aberdeeni Egyetem pszichológus kutatói húsz önkéntest arra kértek vizsgálatuk során, hogy csukott szemmel emlékezzenek vissza egy négy évvel korábbi eseményre, illetve képzeljék el a négy év múlva bekövetkező jövőt. A vizsgált személyek mozgását a bal térdre erősített mozgásérzékelő közvetítette.
Azok, akik gondolatban a jövőbe utaztak, enyhén előredőltek, míg azoknál, akik a múltat élték át, inkább hátrahelyeződött a súlypont. Ezek szerint a tér és idő észlelése és feldolgozása még szorosabban összefügg az agyban, mint eddig hitték – írta a kutatócsoportot vezető Lynden Miles a Psychological Science című szaklapban.
Azt még nem sikerült tisztázni, hogy például az időben távol eső élmény elképzelése hevesebb mozgást vált-e ki, mint a közelebbi.
A kutatók arra is kíváncsiak, hogy minden emberre egyformán érvényes-e megállapításuk, vagy akadnak-e kulturális különbségek. Különösen izgalmas lenne a Chilében honos ajmara nép tagjait e szempontból megvizsgálni, ugyanis az ő képzeletükben a múlt az ember előtt, a jövő pedig mögötte helyezkedik el.