A daganatok növekedéséért rákőssejtek felelősek, amelyek ellenállnak a hagyományos kemo- és sugárterápiának, ezért sok esetben a rák kiújulását eredményezhetik. Az e sejteket megcélzó kezelés révén Dr. Trevor Yeung, az Oxford Egyetem munkatársa szerint lehetővé válhat a daganat teljes megsemmisítése.
A rákőssejtek azonosítására eddig csak hosszas eljárással volt lehetőség: a biopsziával nyert tumormintákból sejttenyészetet hoztak létre, majd megnézték, hogy egerekben okoz-e daganatot. Ez a folyamat meglehetősen hosszú, és a mintákat további vizsgálatokhoz már nem lehet felhasználni.
Ehhez képest sokkal gyorsabb és egyszerűbb a kutató és munkatársai által kidolgozott módszer, amellyel őssejtekben gazdag mintát lehet venni bélrákos sejtvonalakból, majd laboratóriumban tárolni azt. Walter Bodmer, a tanulmány vezetője elmondta, hogy a sejtvonalak sokkal alkalmasabbak vizsgálati célokra, mint a biopsziával nyert minták, ráadásul többször felhasználhatók és folyamatosan rendelkezésre állnak.
Az eljárás segítségével az őssejteken gyorsan tesztelhető többféle rákgyógyszer hatásossága, illetve a daganat kialakulásában játszott szerepük – olvasható az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ben megjelent tanulmányban.
A kutatók új megállapítása az is, hogy a rákőssejtek különböző számban és arányban találhatók meg a tumorokban. Az agresszívabb, gyorsabban növekvő daganatokban például nagy mennyiségben voltak jelen rákőssejtek.