Az AIDS kórokozója, a HIV elleni, jelenleg használatos gyógyszerek képesek megakadályozni a vírus szaporodását és a betegség kialakulását, de a vírus ennek ellenére képes megfertőzni az agyat. Ezt támasztja alá az a svéd vizsgálat, amelyben 70, vírusellenes kezelésben részesülő HIV-fertőzött beteg mintáit elemezték. Meglepő módon az esetek mintegy 10 százalékában a vérből nem volt kimutatható a vírus, azonban a gerincfolyadékból igen – ez a korábban gondoltnál nagyobb arány.
Arvid Edén, a Göteborgi Egyetem munkatársa disszertációjában egy másik vizsgálat adatait is idézi: 15, éveken át sikeresen kezelt HIV-fertőzött adatainak elemzése során 60%-uk gerincfolyadékában fertőzés jeleit mutatták ki, noha ez alacsonyabb arány, mint a kezelést nem kapó betegek esetében.
A két vizsgálat eredményei Edén szerint arra világítanak rá, hogy a jelenlegi HIV-gyógyszerek nem képesek teljes mértékben elnyomni a vírus hatását az agyban, részben valószínűleg az úgynevezett vér-agy gátnak köszönhetően. (Ez a természetes védelmi rendszer befolyásolja, hogy a vérkeringésből mely anyagok juthatnak át az agyba, ezzel megvédve a központi idegrendszert a potenciálisan mérgező anyagoktól.) Emiatt az agy egyfajta vírusraktár-szerepet tölthet be, amit a kezelés nehezen ér el.
Egyelőre nem ismert, hogy a gerincfolyadékban fennmaradó kis mennyiségű vírus okozhat-e később szövődményeket, de Edén szerint az új gyógyszerek és kezelési stratégiák kidolgozásakor ezt a lehetőséget is figyelembe kell venni.