Heikki Aatola és munkatársai évtizedekkel ezelőtt több ezer finn kisgyereknél vizsgálta az ütőeren terjedő pulzushullám terjedési sebességét, ami jól jellemzi az érfal rugalmasságát, azt a fontos tulajdonságot, amely az évek előrehaladtával egyre csökken. A gyermekkori vizsgálat célja az volt, hogy kiderüljön: a felnőtt korban megismételt mérések eredménye hogyan függ össze azzal, ahogyan a vizsgálat alanyai a következő évtizedekben táplálkoztak, éltek.
_______________________________ajánló____________________________
Túlsúlyos cukorbeteg? Zsírmáj rizikója nagyobb! Fájdalommentes szűrésünk ingyenes!
A zsírmáj nem fáj, nem érzékelhető, mégis ez az első állapot, ami kezelés nélkül súlyos, olykor végzetes májbetegséggé alakulhat.
Alkalmas vagyok arra, hogy részt vegyek a térítésmentes zsírmáj vizsgálaton?>> [1]
__________________________________________________________________
Az első alkalom után átlagosan 27 évvel megismételt mérésekből egyértelműen kiderült, hogy a gyümölcsben és zöldségben gazdag gyermekkori étrend esetén később az erek rugalmasak maradtak, még az erek állapotára kedvezőtlenül ható dohányzás, túlsúly, magas vérnyomás, valamint magas vérzsírszint esetén is.
A Circulation című szaklapban publikált eredményeik kapcsán a kutatók hangsúlyozzák, hogy az ilyen megfigyeléses adatok nem jelentenek egyértelmű ok-okozati összefüggést, és az érelváltozásokkal összefüggő kockázati tényezők egész sora befolyásolhatja az eredményeket. Emellett a pulzushullám-mérés is csak egyetlen tényezője a verőerek állapotának, és csak közvetett mértékben jellemzi az érrendszer legfontosabb területeinek, a koszorúerek vagy az agyi erek állapotát.
Ettől függetlenül azonban a vizsgálat azt jelzi, hogy az egészséges táplálkozás, a gyermekkortól folyamatos gyümölcs- és zöldségfogyasztás az erek egészséges állapotának fenntartásában fontos szerepet játszik" – foglalták össze eredményeiket a kutatók.