A méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 év alatti nők között Európában, holott a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazásával kivédhető lenne. Magyarországon tavaly több mint 400 nő halt meg méhnyakrákban, míg az észak- és nyugat-európai országokban évente alig néhány ilyen haláleset történik.
A magyar lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól, a szervezett szűréseken a behívott nők 6-6,5 százaléka vesz részt évente. A vizsgálat fájdalommentes és Európában szinte egyedülállóan térítésmentes, továbbá az útiköltséget is visszatéríti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP).
A méhnyakrák elleni védőoltásokat a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a GlaxoSmithKline ajánlotta fel – közölte a segélyszervezet az MTI-vel.
Az Európai Méhnyakrák-megelőzés Hetének – amelyet január 23-a és 29-e között rendeznek meg – fő témája: „Fogjunk össze a méhnyakrák megelőzéséért!”. A nemzetközi kezdeményezés célja felhívni a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ez a rosszindulatú daganatos betegség védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető.