Holland és belga kutatók szerint napi 53 grammnál több sajt fogyasztása másfélszeresére növeli, a mindennapos olívaolaj-fogyasztás viszont felére csökkenti a húgyhólyagrák kialakulásának kockázatát. A megállapítás alapját képező kutatásban kétszáz, húgyhólyagrákos beteget kérdeztek ki, és az adataikat egészséges emberekével hasonlították össze. Más ételek, mint a margarin, hal, csirke vagy tojás az adatok szerint nem játszottak nagy szerepet a daganatos megbetegedésekben.
A sajtfogyasztás rizikójának egyértelmű igazolásához a megfigyelt csoport túl kicsi volt, ezért az eredményeiket a European Journal of Cancer című szaklapban publikáló kutatók további vizsgálatokat folytatnak majd.
A telített zsírokban gazdag étrend magyarázatot adhat arra, hogy miért a nyugati országokban a legnagyobb a húgyhólyagrákban szenvedők aránya. Nagy-Britanniában például, ahol az elmúlt évtizedben 13 százalékkal nőtt a sajtfogyasztás, évente tízezer áldozatot szed a húgyhólyagrák, és a dohányosok négyszer gyakrabban betegszenek meg benne, mint a többiek. Noha az olívaolajban és növényi eredetű ételekben gazdag mediterrán étrend megvédene a betegségből, az ott élők a sok dohányzás miatt vannak hasonló veszélynek kitéve.
A különböző zsírok és a daganatok közötti összefüggést vizsgáló kutatások eddig eddig egymásnak ellentmondó eredményeket hoztak. A mostani felmérés szerzői szerint a nagy mértékű olívaolaj-fogyasztásnak potenciális védő hatása lehet, a sajtfogyasztás pedig rizikótényező lehet.