Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Nehezebben gyógyulnak a pesszimista szívbetegek

Kutatási adatok szerint a pesszimista, visszahúzódó beállítottságú emberek sokkal nehezebben gyógyulnak fel a szív- és érrendszeri betegségekből, mint a pozitívabb életszemléletűek. Viselkedésterápiával sokat lehet rajtuk segíteni.

Az úgynevezett D személyiségtípusba tartozók gyakran szoronganak, rendkívül pesszimisták, és befelé fordulóak. Ezek a tulajdonságok önmagukban nem okoznak érrendszeri megbetegedéseket, de a szívkoszorúér-betegségekből való felgyógyulást késleltetheti a negatív életszemlélet. Ezen kívül az ilyen személyiségű páciensek esetében kevésbé működnek a hagyományos kezelési módszerek, mint a többi személyiségtípusnál.

„A legtöbb ilyen páciens elnyomja az érzelmeit, ami krónikus stressz szindrómát eredményez, ez pedig nagyon káros a szívre és az érrendszerre” – magyarázza Johan Denollet, a Tilburg Egyetem pszichológus professzora. A D személyiségtípusú betegek esetében gyakrabban fordulnak elő krónikus gyulladásos folyamatok és magas vérnyomás, ez pedig nagyrészt az immunrendszer túlműködésének köszönhető.

Denollet és munkatársai hatezer önkéntes szív- és érrendszeri állapotát, valamint pszichikai személyiségjegyeit vizsgálták. A Circulation című szaklapban közölt eredmények szerint a D személyiségtípusú résztvevőknek háromszor akkora esélyük van a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulására, mint a többi személyiségtípusba tartozóknak.

A kutatók szerint „bár a D személyiségtípus jellemzői némileg hasonlítanak a depressziós betegek tüneteihez, a depresszió egy érzelmi megbetegedés, míg a D személyiségtípus egy normális viselkedésforma. A legfontosabb üzenet, amit ez a mostani kutatás hordoz, az az, hogy mindenképp figyelembe kell venni a különböző személyiségjegyeket a kardiovaszkuláris megbetegedések kezelésénél a jövőbeli komplikációk megelőzésére és a mihamarabbi gyógyulás érdekében”.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/pesszimista-szemelyiseg-szivbetegseg