Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Agyi pacemaker segít a kezelhetetlen epilepszián

Új kezelési lehetőség segíthet azon epilepsziás betegeken, akik állapota gyógyszerrel és a hagyományos műtéti eljárással nem javítható. A mély agyi stimulációs eszköz, más néven agyi pacemaker beültetését a világon elsők között a Pécsi Tudományegyetemen végzik.

Európában hatmillió, Magyarországon körülbelül hatvan ezer epilepsziás él. A rohamok nagy részüknél gyógyszerrel, illetve a rohamokat generáló agyi góc eltávolítását célzó műtét segítségével csökkenthetők, illetve megszüntethetők, de a betegek nagyjából harmada számára ezek nem jelentenek megoldást. A görcsrohamok megjósolhatatlansága negatív hatással van a mindennapi tevékenységre, megzavarja az iskolai tanulmányokat, a munkahelyi feladatvégzést, illetve a szociális beilleszkedést.

Az új, mély agyi stimulációs (DBS) terápia egy neurostimulátort – pacemakert – alkalmaz, mely szigorúan szabályozott elektromos impulzusokkal ingerli az agy központi ingerülettovábbító állomásának tekintett talamusz egy precízen célzott területét. A Medtronic által gyártott rendszer egyik része egy vékony, szigetelt elektróda, amelyet speciálisan képzett idegsebész ültet a beteg agyának megfelelő területére. Az eljárás során különleges képalkotási eljárással figyelik a beteg agyát, hogy lokalizálják a stimulálandó agyterületet, és speciális navigációs rendszerrel követik az elektróda beültetését. Az elektródát külső hosszabbító vezetékekkel csatlakoztatják egy neurostimulátorhoz, melyet általában a beteg mellkasába, a bőr alá ültetnek be.

A DBS-t 1993-ban engedélyezték Európában, eredetileg az ún. esszenciális remegés kezelésére, azóta folyamatosan fejlesztik, és sok más betegség, például a Parkinson-kór vagy kényszerbetegség, legújabban pedig az epilepszia terápiájában alkalmazzák. Az eljárás hatékonyságát egy, az Egyesült Államokban lefolytatott klinikai vizsgálat igazolta gyógyszeres kezelésnek ellenálló epilepsziás betegeknél. A SANTE vizsgálat szerint a DBS két év elteltével 56%-kal csökkentette a görcsrohamok előfordulását, valamint azok intenzitásában is javulás volt megfigyelhető. A betegek egy évvel a kezelés után életminőségük javulásáról is beszámoltak.

Magyarország az elsők között van a világon, ahol az új eljárást epilepszia kezelésére használni kezdik. Az első hazai beavatkozást Dr. Balás István végezte a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikáján és Neurológiai Klinikáján. A szakember már több mint 150 mély agyi stimulációs beavatkozást végzett és közel 300 mély agyi elektródát ültetett be betegekbe; európai szinten is az egyik legtapasztaltabb sebész ezen a területen. A betegek előkészítése és kiválasztása Dr. Janszky József feladata volt – a nemzetközileg elismert epileptológus néhány év alatt megszervezte a Pécsi Tudományegyetem epilepszia-sebészeti programját.

„A múlt héten két betegen hajtottunk végre sikeres beültetési eljárást, és az eddigi adatok alapján elmondható, hogy mindkét beteg jól van, aktív kezelésük áprilisban kezdődik el. A műtétet követő ellenőrző vizsgálatok az elektródák helyzetének tökéletes pozícióját mutatták. A jövő hónapban egy újabb beteg vár műtétre, aki nagy várakozásokkal tekint a műtét elé.” – mondta Dr. Balás István és Dr. Janszky József a beavatkozás kapcsán.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/epilepszia-mely-agyi-stimulacio