Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Rákdiagnosztikai szoftverek készülnek Szegeden

Két, daganatos megbetegedések felismerését szolgáló orvosi szoftver prototípusát készítették el a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a GE Healthcare (GEHC) munkatársai egy kutatás-fejlesztési program keretében.

A korszerű, úgynevezett duálenergiás komputertomográf (CT) berendezések két különböző energiájú átvilágítást használnak a felvételek készítésekor. Mivel az egyes anyagok röntgenelnyelési együtthatója eltér a két energiaszinten, így a hagyományos CT-vel szemben pontosabb lágyszövet-azonosítás érhető el – tájékoztatta Fidrich Márta, a GEHC szegedi irodájának vezetője az MTI-t.

A szakember kifejtette: a szegedi kutatások célja olyan számítógépes alkalmazások készítése, amelyek lehetővé teszik a két felvétellel nyert információk pontos feldolgozását és értékelését. Ezzel könnyebbé válik a hajszálerek vagy tumorok észlelése, aminek kulcsszerepe van a daganatok kiterjedésének megállapításakor, illetve az azokat tápláló erek meghatározásakor.

Az egyik elkészült prototípus általános diagnosztikai, terápiatervező és monitorozó eszközöket tartalmaz. Az alkalmazás segíti a daganatok észlelését, osztályozását, körülhatárolását, illetve a tumor változásának követését. Ezt a számítógépes eszközt bármilyen tumorra lehet alkalmazni anatómiai helytől függetlenül.

A másik prototípus néhány speciális, kifejezetten a májdaganatok kezelésével kapcsolatos funkciókat is tartalmaz: lehetővé teszi a máj ereinek körülhatárolását, a májszegmentumok meghatározását, s az alkalmazás segíti a sebészeti beavatkozások előkészítését is.

A statisztikai adatok szerint Európában Magyarországon a legmagasabb a daganatos megbetegedésekhez tartozó halálozás. Az elhalálozásban vezető ráktípusok – tüdő, vastagbél, emlő – jelentős arányban képeznek áttéteket a májban. Az általános kezelések mellett ezért kell kiemelt figyelmet fordítani a májdaganatok diagnosztizálására – indokolta a kutatás témáját Fidrich Márta.

A 2009 áprilisában indult, hároméves, 123 millió forintos uniós támogatással megvalósuló kutatás-fejlesztési program hátralévő részében a GEHC szakemberei az SZTE orvosaival és fizikusaival együttműködve elvégzik a különböző módszerek klinikai kiértékelését, beépítik az eszközökbe az újonnan felmerült ötleteket, a hatékonynak bizonyult megoldásokból pedig elkészítik a végleges szoftvereket.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/rakdiagnosztika-szeged