A zsírfeltöltéses eljárást, mely során a test bizonyos részéről – például a hasról – eltávolított zsírszövetet ültetik át a megoperált mellbe, már harminc éve alkalmazzák az orvosok. Laboratóriumi tesztek során azonban kimutatták, hogy a zsírszövetek sokszorozódásra ösztönzik a rákos sejteket, így jogosan ébredt fel a gyanú, hogy esetleg ugyanez történik az emberi szervezetben is a műtétet követően.
Egy vizsgálatban – amelynek eredményeit az Annals of Oncology internetes kiadásában tették közzé – 321, korábban mellrákkal kezelt, majd rekonstrukciós műtéten átesett nőt figyeltek meg, és adataikat összehasonlították 642 olyan mellrákkal kezelt nőével, akiknek viszont később nem volt helyreállító műtétük.
A zsírfeltöltés után jó két évvel, az eredeti mellrákműtéthez képest csaknem öt évvel később, a két csoport tagjai között semmi jelentős különbséget nem észleltek.
Dr. Jean Yves Petit, a Milánóban található Európai Onkológiai Intézet plasztikai sebészprofesszora így nyilatkozott: „Az eddigi eredmények alapján kijelenthetjük, hogy nem jár veszéllyel a zsírfeltöltéses helyreállító mellműtét, de a teljes bizonyossághoz további ellenőrző vizsgálatokra lesz még szükség.”