Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Öt nyári tévhit az egészségről

Sok tévhit él az emberek fejében arról, hogy mi árt az egészségüknek, és sok téves tanácsot is megfogadnak. Íme öt, a nyárral kapcsolatos tévhit.

Tévhit: Ha rápisilünk a medúzacsípésre, enyhül a fájdalom.
Valóság: Bár kézenfekvőnek tűnhet, a vizeletről egyelőre nem bizonyították be, hogy csillapítaná a fájdalmat. Az ecetről viszont annál inkább. Savassága semlegesíti a medúza csalánsejtjeit. Csípés esetén áztassunk be egy papírtörlőt háztartási ecetbe, és tegyük a sebre 30 percre.

Tévhit: Ha ki-be járkálunk légkondicionált épületekből, megbetegedhetünk.
Valóság: Neil Schachter pulmonológus szerint ha bedugul az orrunk és tüsszögni kezdünk, az valószínűleg valamilyen nyári allergiának tudható be. Ez természetesen nagyobb valószínűséggel jelentkezik, amikor egy tiszta levegőjű környezetből kilépünk egy olyan közegbe, amely tele van az anyatermészet irritáló anyagaival. Ha valaki súlyos tüneteket észlel, érdemes a négy fal között maradni a nagyon meleg, párás napokon, és havonta tisztítani a légkondicionáló szűrőjét.

Tévhit: A legbiztonságosabb hely villámláskor az autó, mert gumikerekei vannak.
Valóság: Valóban biztonságban lehetünk az autóban, de nem a gumik miatt. Az autó fémváza az esetleg belecsapó villámot a külső felületén vezeti végig. Ha viharban vezetünk, ne érintsük meg a fém kilincseket vagy a rádiót, amely a külső antennához csatlakozik.

Tévhit: A strandpapucs megfelelő a lábunknak.
Valóság: Jacqueline Sutera manhattani lábspecialista szerint a strandpapucsok többsége nem támasztja alá megfelelően a talpat, nem párnázza alá, és nem nyeli el a rázkódást. Ha minden évben egész nyáron viseljük, lábfej idegeink becsípődhetnek, sarokfájdalmat, íngyulladást és a talpív megerőltetését tapasztalhatjuk. Ha ragaszkodunk a strandpapucshoz, válasszunk legalább 2 cm vastag, félig párnázott talpú modellt, amely talpív alátámasztással is rendelkezik.

Tévhit: Egy mártózás a medencében kétszer annyit ér, mint egy zuhany.
Valóság: Az emberek többsége nem öblíti le magát, mielőtt a medencébe megy. A bőrápoló termékekben lévő vegyszerek, az izzadtság és a sminkek csökkenthetik a klór hatékonyságát. Ennek eredményeképpen a nyilvános medencékben hemzsegnek az olyan undorító dolgok, mint a Cryptosporidium, amely hasmenést, fülfertőzést és bőrkiütést okozhat. Az úszás utáni zuhany lemossa a baktériumokat a bőrünkről, és csökkenti a megbetegedés kockázatát.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/nyari-tevhitek