Az Alzheimer-kór nemzetközi statisztikák szerint 65 éves kor fölött a lakosság egy százalékát érinti, előfordulásának gyakorisága pedig ötévente megduplázódik. Sokan az öregedés velejárónak tartják, de az utóbbi időben egyre többet tudni arról, hogy megjelenésében igen bonyolult ideggyógyászati összefüggések játszanak szerepet.
A betegségben az agy bizonyos területein kórosan megváltozott fehérjehalmazok, úgynevezett amiloid plakkok jelennek meg, amelyek az idegsejtek pusztulását okozzák, és legelőször az emlékezetet megőrző idegközpont területén alakulnak ki.
Katrin Mani, a Lundi Egyetem molekuláris orvostudomány tanszékének vezetője és munkatársai Alzheimer-kórban szenvedő egerek agyszövetét C-vitaminnal kezelve megállapították, hogy a kóros fehérjelerakódások feloldódnak. „Állatkísérleteink azt mutatták, hogy a C-vitamin nagyobb mennyiségben szívódott fel dehidroaszkorbinsav formájában, ha azt egy éjszakára a hűtőszekrényben tartottuk” – írják a szakemberek a Journal of Biological Chemistry-ben megjelent tanulmányukban.
Az Alzheimer-kórnak egyelőre nincs bizonyítottan hatásos kezelési módja, ugyanakkor több, különböző gyógyszerrel folynak klinikai vizsgálatok, melyek bizonyos mértékben a betegség tüneteinek megjelenését késleltetik. Az antioxidáns hatású C-vitamint igen sokféle kóros állapotban alkalmazták, de igen ellentmondó eredményekkel.