Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Hajnalban árt legkevésbé a napozás

Amerikai kutatók szerint nem mindegy, mikor ér valakit UV-sugárzás, a kora reggeli és a késő délutáni sugarak ugyanis más módon befolyásolják a bőrrák kialakulását.

Az Észak-Karolina Egyetem egereken végzett kísérletekben a reggeli UV-sugárzás ötszáz százalékkal növelte a bőrrák kialakulásának kockázatát a hasonló mennyiségű délutáni sugárzáshoz képest. Mivel azonban az egerek és emberek cirkadián ritmusa éppen ellentétesen működik, a kísérletekből az következik, hogy az ember pont akkor a legvédettebb a káros sugaraktól, amikor az egér a legkevésbé, vagyis számunkra a kora reggeli órákban a legbiztonságosabb a napon tartózkodás.

Aziz Sancar, a tanulmány szerzője már korábbi vizsgálatokból kimutatta, hogy az XPA nevű fehárje mennyisége, amely az UV-sugarak által okozott DNS-károsodások helyreállításáért felelős, a nap folyamán hol növekszik, hol csökken. A Proceedings of the National Academy of Sciences című online szaklapban megjelentetett tanulmányban munkatársaival együtt arra voltak kíváncsiak, vajon ennek a DNS-helyreállító molekulának a ciklikus természete befolyással van-e a bőrrák megjelenésére. 

Ehhez két csoport egeret tettek ki az UV-sugárzás hatásának, az egyiket reggel négykor, a másikat délután négykor. Azokban az egerekben, amelyek akkor kapták a sugárzást, amikor a protein szintje a minimumon volt, sokkal gyorsabban fejlődött ki a bőrdaganat, mint azokban, amelyeket akkor értek a sugarak, amikor ez a szint a maximumot mutatta.

Sancar és Sarah Graham Kenan, az egyetem biokémia és biofizika professzora szerint az emberekben reggel van a legmagasabb arányban jelen a DNS-helyreállító protein, ezért ilyenkor vannak legkevésbé kitéve az UV sugarak rákkeltő hatásának. A további bizonyítékok érdekében azt tervezik, hogy a vizsgálatokat hamarosan embereken is elvégzik.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/hajnali-napozas-borrak