Jó néhány korábbi tanulmány foglalkozott már az alkohol emberi viselkedésre gyakorolt hatásaival, de a Missouri-Columbia Egyetem kutatóinak tanulmánya az első, amely bebizonyítja, hogy az alkoholos befolyásoltság alatt lévő emberek tudatában vannak, csak éppen nem érdekli őket, hogy hibákat követnek el, mondta Bruce Bartholow, a kutatás vezetője.
A 67 önkéntes részvételével végzett kísérlet során kiderült, hogy az alkohol hatására eltompul egy bizonyos agyi mechanizmus, amely normális esetben figyelmezteti és fékezésre készteti az embert, ha észreveszi, hogy hibát követ el. Amikor ez a mechanizmus működésbe lép, az ember lelassít, és megpróbálja elkerülni, hogy még egyszer elkövesse ugyanazt a hibát, esetleg korrekciós lépéseket kezdeményez, magyarázta Bartholow.
A kísérlet 21-35 éves résztvevőinek harmada annyi alkoholt ivott, hogy véralkoholszintjük elérje a 8 ezreléket, másik harmaduk placebót kapott – ők nem tudták, hogy az italuk tartalmaz-e alkoholt, vagy sem –, míg a harmadik harmad tisztában volt vele, hogy alkoholmentes italt fogyaszt.
Ezt követően a három csoportnak különböző ügyességi feladatokat kellet elvégeznie, melyek során az agyi aktivitás alapján a kutatók a résztvevők hangulatának változásait és a hibázási arányt, illetve a hibázás érzékelését mérték.
Az alkoholt nem fogyasztó csoport agyi aktivitása normális volt azon a területen, amely a hibák felismeréséért és korrekciójáért felelős, míg az alkoholos italokat fogyasztó csoport agyában kevesebb agyi aktivitást mértek a kutatók. Az alkoholmentes csoport jellemzően lelassított, és megpróbált korrigálni, mikor érzékelte, hogy hibát követett el, miközben az alkoholos befolyásoltság alatt álló csoport nem próbált meg korrigálni, egyszerűen csak elment a hibák mellett, miközben tisztában volt vele, hogy hibázott.