A szakemberek, akik eredményüket a Cell című tudományos folyóirat legfrissebb számában tették közzé részletesen, úgy vélik, hogy a barna zsírszövet aktiválása segítheti a súlycsökkentést és új megközelítést jelent az elhízás kezelésében.
Más fehérjék is vannak az emberi testben, amelyek a hőtermelés növelésére serkentik a barna zsírt, ám ezek – amilyen például a pajzsmirigyhormon – legtöbbször más szervekre is hatnak, ezért nem lennének jó célpontok súlycsökkentő kezelések kidolgozásában. „A BMP8B jelű fehérje azonban nagyon specifikusnak tűnik arra, hogy szabályozza a barna zsírszövet hőtermelő aktivitását” – magyarázta Andrew Whittle, a kutatók egyike.
Az ember esetében a jónak tartott barna zsír a csecsemőknél fordul elő nagy arányban, ez szolgáltatja számukra az energiaforrást testhőmérsékletük emeléséhez, miközben elégeti a bevitt kalóriát. Az életkor előrehaladtával azonban a barna zsír nagyrészt eltűnik, és helyette „rossz” fehér zsír raktározódik jellemzően a derék körül, hasi elhízást okozva.
A barna zsír mindazonáltal jelen van még felnőttekben is, és aktív szerepet játszik az anyagcserében. Gyorsítja a glükóz lebontását, így ha a mennyiségét sikerül növelni, az hozzájárulhat a testsúly csökkenéséhez. Korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy télen, illetve hidegben, amikor több energiára van szüksége a szervezetnek, hogy hőmérsékletét megtartsa, szintén aktívabb a barna zsír.
A fogyókúráknál egy ideig ütemesen csökken a testsúly, ám egy idő után beáll egy plató, mert az emberi szervezet nagyon gyorsan reagál a bevitt energia csökkenésére. Amikor ezt észleli, akkor követi is az anyagcsere lassulásával, így változatlan diéta mellett is lassul vagy leáll a fogyás.