Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Kék fény állíthatja át az éjszakázók belső óráját

A kanadai Laval Egyetem szakértői olyan kék árnyalatú fényt kísérleteztek ki, mely segít a fáradt dolgozók belső órájának szabályozásában, így azoknak váltott műszak esetén is lehetőségük nyílik a megfelelő pihenésre.

A kanadai dolgozók egyharmada – körülbelül 6,5 millió fő – váltott vagy éjszakai műszakban látja el feladatát. Többek között a gyári munkások, a rendőrök, a tűzoltók és a kamionsofőrök is kénytelenek kávéval, energiaitallal és gyógyszerekkel ébren tartani magukat, amikor mások az igazak álmát alusszák, aztán pedig szikrázó napsütésben próbálnak pihenni. -A váltott műszakban dolgozók és családjaik tisztában vannak vele, hogy ez az életritmus milyen következményekkel jár – mondta Marc Hébert, a Laval Egyetem szemészeti tanszékének professzora. „Ezért próbáltunk olyan megoldást találni a problémára, mely természetes, és nem kell hozzá koffein vagy gyógyszer” – tette hozzá.

Az emberi szervezet belső órájára ható kék fény segít a természetes éberség fenntartásában a munka során, illetve a megfelelő időben történő elalvásban is. A kanadai felsőoktatási intézmény a posta, az erdészeti hivatal és a quebec-i rendőrség közreműködésével tesztelte a találmány hatását. Az enyhe kék fény az eget szimbolizálja, így elhiteti a testtel, hogy nappal van. A később viselt speciális szemüveg ennek kizárásával éjszakai körülményeket teremt, ami felkészít a pihenésre és az alvásra. Hébert professzor és csapatának találmánya az előzetes eredmények szerint sikeres lehet, hiszen azon rendőrök, akik a kék fényt kibocsátó készüléket kaptak a járőrkocsijukba, könnyebb elalvásról és jobb minőségű pihenésről számoltak be, mint azon társaik, akik nem próbálhatták ki az újdonságot. A postahivatal és az erdészet dolgozói is hasonló eredményekről számoltak be, és átlagosan 40 perccel többet aludtak.

A kormány támogatja a kezdeményezést, amely hozzájárul a dolgozók és családjaik jólétéhez, illetve biztonságához, és egyben kitűnő példa arra, hogy a felsőoktatási intézmények milyen innovációval szolgálhatnak a lakosság számára – nyilatkozta Gary Goodyear tudomány- és technikaügyi miniszter. A kék fény növelheti a közúti biztonságot is, amire nagy szükség van, hiszen Kanadában a halálos balesetek ötöde fáradtság miatt következik be, Quebecben pedig évente több mint száz motoros hal meg emiatt.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/kek-feny