A bioboltokban forgalmazott készítmény az áttétes prosztatadaganatban szenvedő betegeknek, illetve azoknak a pácienseknek segíthet a leginkább, akiknek tesztoszteronszintjét gyógyszeres terápiával csökkentették. Az Endocrine-Related Cancer legújabb számában megjelent kutatást prosztatarákos sejteken és kísérleti egereken végezték. A tesztoszteroncsökkentő terápia standard kezelésnek számít az áttétes prosztatarák esetén, de a kezelésen átesett betegek élettartamában jelentős eltérések tapasztalhatók.
Az egyetem kutatói Paramita Ghosh vezetésével kimutatták, hogy a GCP terápia hatékony módszer lehet az olyan betegek élettartamának növelésében, akik rosszul reagáltak a tesztoszteroncsökkentő kezelésre. Ruth Vinall irányította az egérkísérleteket, Ghosh csapata pedig a sejtkísérleteket. A kutatás során a szójababból és a shiitake gombából kitenyésztett kivonatot vizsgáltak, amelyet Amino-Up néven forgalmaz egy japán vállalat. A kutatók kimutatták, hogy a GCP-ben fellelhető genistein és daidzein segít gátolni azt a mechanizmust, amit a prosztatarákos sejtek felhasználnak a tesztoszteronszegény környezetben való túléléshez. A kutatócsoport korábban már kimutatta, hogy amikor a beteg androgénszintje lecsökken, a prosztatarákos sejtek kilöknek egy filamin A nevű fehérjét, amely máskülönben az androgénreceptorhoz kötődik a sejtmagban. Az androgénreceptor szabályozza a prosztatarákos sejtek növekedését. Amint a filamin A kilép a rákos sejt magjából, a sejtnek nincs többé szüksége angrogénekre a túléléshez. Így a filamin A elvesztése lehetővé teszi ezeknek a sejteknek, hogy androgénhiány esetén is túléljenek, és a daganat gyakorlatilag gyógyíthatatlanná válik.
A mostani kutatás első alkalommal bizonyította, hogy a GCP a sejtmagban tartja a filamin A fehérjét. Amíg ez a protein az androgén receptorhoz kötődik, a rákos sejteknek androgénekre van szükségük a túléléshez és a növekedéshez. Androgénhiány esetén tehát elpusztulnak, tehát az androgénhiány meghosszabbításával a beteg élettartamát is meg lehet hosszabbítani. A kutatócsoport éppen ezért azt javasolja, hogy a maximális hatás elérése érdekében az androgénmegvonásra a leggyengébb választ adó áttétes prosztatarákban szenvedő betegeknek a GCP-t és az androgénmegvonást párhuzamosan kell alkalmazni, hogy a filamin A fehérjét a sejtmagban tartva lehetővé tegyék a daganatos sejtek pusztulását. A GCP klinikai kísérletei hamarosan megkezdődhetnek, és mivel a természetes készítményhez kevesebb állami jóváhagyásra van szükség, a folyamat várhatóan viszonylag gyors lehet. Kedvező eredmények esetén a kutatók szerint a jelenlegi kezeléseknél hatékonyabb terápia fejleszthető ki a közeljövőben.