Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Szamárköhögéses esetek Pilisszentlászlón

Aki megkapta a korának megfelelő védőoltást, annak nem kell aggódnia a pilisszentlászlói iskolában igazolt szamárköhögés-járvány miatt - közölte Ócsai Lajos, az ÁNTSZ járványügyi főosztályának vezetője az MTI-vel szombaton.

Az FN24 péntek este számolt be arról, hogy súlyos fertőző betegséget, szamárköhögést észleltek egy pilisszentlászlói iskolában.  Ócsai Lajos járványügyi főorvos az MTI-nek azt mondta: mostanáig öt betegről van tudomásuk. Közülük 2 felnőtt esetében már a vizsgálatok is igazolták a szamárköhögést, 2 másik felnőtt és egy gyermek esetében még nem zárultak le a vizsgálatok. Mint kifejtette: 1953-ban volt nagy pertussis-, vagyis szamárköhögés-járvány Magyarországon. Ekkor csaknem 57 ezren betegedtek meg, közülük 378-an belehaltak a fertőzésbe. Ezt követően 1954-ben vezették be a kötelező védőoltást a súlyos megbetegedés ellen. Az országos átoltottság jelenleg 99 százalék körüli. Az úgynevezett nyájimmunitás egy-egy be nem oltott embert még képes megvédeni, de a nagyobb oltatlan gócok már nagyobb veszélynek vannak kitéve. Ilyen gócok alakulhatnak ki például olyan helyeken, ahol nagyobb számban vannak a "védőoltás-ellenzők". Ócsai Lajos azt mondta, információi szerint például Pest megyében is többen vannak, akik még az iskolákban is terjesztik a kötelező védőoltás elleni nézeteiket.

 

A Pest megyei pilisszentlászlói iskolában történt megbetegedések nyomán a népegészségügyi szakemberek azonnal megtették a szükséges óvintézkedéseket, ennek keretében minden érintett járványügyi státusát ellenőrzik. A járványügyi főorvos kiemelte: aki megkapta az életkorának megfelelő szamárköhögés elleni védőoltást, annak nem kell aggódnia. Nagy valószínűséggel nem kapja el a betegséget, vagy ha mégis, gyakorlatilag tünetmentesen átvészeli. Azok viszont, akik nem voltak beoltva, azoknál "bármi megtörténhet" - fogalmazott Ócsai Lajos. Utoljára 2007-ben és 2008-ban is egy-egy általános és középiskolában derítettek fel pertussis-járványt. Ez adta az utolsó lökést ahhoz, hogy az elsősorban a csecsemőket és kisgyermekeket veszélyeztető megbetegedés ellen a serdülőket is védjék, s 2009-től bevezették az emlékeztető oltást. Azóta iskolai közösséget érintő járványt nem jelentettek. A járványügyi főorvos azt mondta: tavaly és tavalyelőtt is 4-5 szamár-köhögéses esetet regisztráltak, de ezek elszórtan fordultak elő, így nem jelentettek járványt.

Molnár Zsuzsanna, az Országos Epidemiológiai Központ járványügyi osztály epidemiológus főorvosa az MTI megkeresésére a pilisszentlászlói iskolában előfordult megbetegedésekkel kapcsolatban azt közölte: a szamárköhögésnek három jellegzetes szakasza van. A betegség egy 1-2 hétig tartó - főként éjszakai - légúti hurutos köhögéssel kezdődik. Majd a tünetek egyre súlyosabbá válnak, és 4-6 héten át a rohamokban jelentkező, kínzó köhögés, hangos, húzó belégzés, úgynevezett szamárordítás és a rohamot befejező hányás jellemzi a betegséget. A tünetek 2-3 hét alatt fokozatosan enyhülnek. A légúti ingerek vagy izgalom kiváltotta köhögés azonban még hónapokig a szamárköhögésre emlékeztető lehet. A fertőzés az esetek többségében cseppfertőzéssel terjed, de ritkán közvetlen érintkezés vagy tárgyak révén is. A beteget el kell különíteni az oltatlan csecsemőktől, gyermekektől, és célzott antibiotikum-terápiában kell részesíteni - hangsúlyozta. Molnár Zsuzsanna azt közölte: a szamárköhögés előfordulásánál már két összefüggő eset is járványnak minősül. Gyermekközösségben előforduló megbetegedések esetén ellenőrzik az oltási könyveket, és amennyiben elmaradt vagy hiányzó védőoltásra derül fény, abban az esetben azonnal intézkednek, hogy a gyermek utólagosan haladéktalanul megkapja szükséges a védőoltást - hangsúlyozta a főorvos.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/szamarkohoges