Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Jóga a börtönben?

A jóga javíthatja a börtönlakók hangulatát és mentális egészségét, valamint hatással lehet az impulzív viselkedésre – derül ki az Oxford Egyetem friss kutatásából.

Az eredmények alapján a tízhetes jógakurzust végzett elítéltek jobb hangulatról, kevesebb stresszről és indulatkezelésről számoltak be azon társaikhoz képest, akiknek a napi rutinjában semmilyen változás nem történt. „Javaslatunk alapján a jóga tényleg hasznos az elítéltek számára” – mondta a kutatást vezető Dr. Amy Bilderbeck és Dr. Miguel Farias. „Ez még csak egy előzetes eredmény, de korábban senki sem vizsgálódott a témában. A börtön falai között tartott jógaórák jóval olcsóbb megoldást kínálnak a többi mentális egészséget javító intézkedésnél. Jelentős közpénzt lehetne megspórolni vele” – tette hozzá Dr. Bilderbeck. A kutatók a londoni King’s College, a Surrey-i Egyetem és a holland Radboud Egyetem munkatársaival közösen publikálták értekezésüket a Journal of Psychiatric Research című szakfolyóirat hasábjain.

A börtönlakók körében sokkal nagyobb arányban fordulnak elő mentális egészségügyi problémák, mint az átlagos populációban. Az elítéltek gyakran stresszel, agresszióval és antiszociális viselkedéssel élnek, valamint több kábítószert és alkoholt fogyasztanak. A jóga és a meditáció korábbi kutatási eredmények alapján csökkenti a szorongást, a depressziót, valamint javítja a hangulatot. A szakértők ezért feltételezték, hogy a börtönlakók esetében is hasznos lehet.

A vizsgálat kivitelezéséhez öt „B” és „C” kategóriás börtönt, továbbá egy női és egy fiatalkorúakat fogva tartó intézményt választottak ki. A résztvevőket egy 90 perces jógaórákat látogató és egy kontrollcsoportra osztották. A kurzus előtt és után kérdőíveket töltettek ki velük a hangulatukra, a stressz-szintjükre, az impulzivitásukra és a mentális állapotukra vonatkozóan. Ezen kívül egy számítógépes teszttel mérték a koncentráló képességüket. A jógaórák után pedig egy olyan feladatot is meg kellett oldaniuk, ami mérte, hogyan tudják kontrollálni reakciójukat a képernyőn megjelenő jelre. Az eredmények alapján a jóga eredményes a magatartás-kontroll terén, így a kutatók feltételezése szerint az agresszió visszaszorításában is hatékony lehet.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/joga-borton