A mediterrán eredetű, a fészkesvirágzatúak közé tartozó, mintegy 70 cm magas egynyári dísznövény nem csupán a kertek dísze, de egyben elsőrangú alapanyaga számos gyógyhatású készítménynek.
Hosszúkás levelei bolyhosak, fészkekben álló virágai aranysárgák, melyek kora tavasztól az első őszi fagyokig nyílnak.Sebre, bőrre
A körömvirág felhasználása igen sokrétű. Készülhet belőle forrázat, tinktúra, kenőcs, de homeopátiás szerek készítésénél is gyakran élnek kiváló tulajdonságaival. Virágának és levelének sebgyógyító, fertőtlenítő hatását már a hellén harcosok is ismerték.
A körömvirág remek gyulladásgátló, fertőtlenítő és gombaölő, ezért jól alkalmazható öblítőszerként a torokfertőzés illetve száj penész kezelésére. Sebgyógyító, vérzéscsillapító hatásánál fogva jól orvosolhatók vele egyes felületi sebek, pl. lábszárfekélyek, horzsolások.
Hatékony lehet a szemés a bőrfertőzések esetében is, de tinktúra formájában még a pattanásos arcbőr ápolására is alkalmas. A belőle készült kenőcs a kisebb égési sérülések (pl.: leégés), ekcémák és aranyér kezelésénél jöhet jól.
Ez a külső kezelések esetén rendkívül sokrétűen alkalmazható növény azonban belsőleg is használatos, elsősorban a nyirokcsomók gyulladása, szájüregi fekély vagy a gyomor nyálkahártyájának károsodása esetén.
Bár a gyógyszeripar mindezen problémák kezelésére rengeteg szintetikus, kémiai úton előállított gyógyszert is kínál, ne feledjük: földünk népességének nagy részét mai is növényi szerekkel kúrálják.