Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Értjük kutyánk nyelvét

A legfrissebb kutatási eredmények szerint az emberek már kutyájuk ugatása alapján meg tudják mondani, milyen hangulatban van a kedvencük.

Az emberek ugyanis pontosan ugyanazokat a szabályszerűségeket alkalmazzák kutyájuk érzelmi állapotának meghatározására, mint a barátaik esetében. A vizsgálati eredmények szerint a kutyatartók a kis kedvencük ugatásának hangmagasságából és a vakkantások hosszából következtetnek a kutya hangulatára. Az ELTE tudósai szerint a rövid vakkantások pozitív üzenetet hordoznak, míg a magas ugatás inkább agressziót tükröz. Dr. Faragó Tamás az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának munkatársa szerint az emberek rendkívül hatékonyan képesek következtetni mások érzelmi állapotára pusztán a viselkedés vagy a hang alapján. "Kíváncsiak voltunk, hogy vajon az emberi sírást, nevetést, vagy beszédet ugyanazok szerint az akusztikus szabályok szerint dolgozza-e fel az emberi agy, mint a kutyák hangját - nyilatkozta Faragó Tamás - Rájöttünk, hogy az emberi és állati hangok esetében is a legfontosabb akusztikai tényezők a hangmagasság és az időtartam."

A kutatási eredmények tehát bizonyítják, hogy a kutyatartók valóban képesek megmondani, hogy kedvencük boldog, szomorú, dühös vagy fél, pusztán a hangjuk alapján. A kutatás során 39 önkéntes összesen 200 emberi és állati hangot (nem beszédet) hallgatott végig. A résztvevőket a tudósok megkérték, hogy pusztán a hangok alapján próbáljanak meg következtetni az állatok és emberek érzelmi állapotára. Emberek és állatok esetében is a magasabb hangok minden esetben az intenzívebb, agresszív érzelmekkel voltak kapcsolatban, míg a rövidebbek pozitívabb üzenetet hordoztak. "Sikerült bizonyítanunk, hogy az emberek ugyanúgy dolgozzák fel kutyáik hangját, mint embertársaikét, vagyis ugyanazok szerint az akusztikai paraméterek szerint döntik el, hogy a kedvencük boldog vagy ideges - nyilatkozta Faragó - Ezeket a szabályszerűségeket felhasználva később képesek lehetünk mesterséges érzelmi kifejezéseket használó eszközöket létrehozni." A kutatás részletes leírása a Royal Society Biology Letters című kiadványában olvasható.

 

A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/kutyanyelv