Csak azután lehet valakiből véradó, ha mindent rendben találtak nála a kivizsgálás során. Például azok a rendszeres véradók, akik vérére a ritka vércsoportjuk miatt többször is szükség van, gyakran azért nem adhatnak vért, mert vérszegényekké váltak. Vérszegényen nem adhat vért, előbb a vérképet rendezni kell!
A vérszegénységnek több oka van (autoimmun, vesebetegség, felszívódási zavar, helytelen táplálkozás, fokozott szükséglet, vérvesztés), azonban egyik esetben sem engedélyezett a véradás, hiszen az önzetlen véradót nem lehet egészségében károsítani. Az anémia – azaz a vérszegénység- esetén a vérben a normálisnál alacsonyabb a hemoglobin szintje, mely a friss oxigén szállításáért lenne a felelős. Már az enyhe vérszegénységnek is vannak tünetei, így a fáradékonyság, a szédülés, a sápadtság, a koncentrációs zavarok, a hajhullás, köröm töredezés. Természetesen a súlyosabb vérszegénységnek a tünetei határozottabbak, sőt, az akár ájulással is járhat.
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint már az enyhe tünetekkel is érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, aki egy egyszerű vérvétellel felállíthatja a diagnózist. Amennyiben bebizonyosodott a vérszegénység ténye, fontos a kiváltó okok tisztázása, mivel annak alapján lehet elkezdeni a megfelelő terápiát. Szerencsére általánosságban egy jól gyógyítható betegségről van szó, viszont ehhez rendszeres orvosi konzultáció szükséges, aki gyógyszerrel, életmódbeli tanácsokkal segíti a vérkép rendezését, hogy az illető is véradó lehessen.