Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Mire jó a fülzsír?

A Philadelphiai Monell Chemical Senses Központ kutatói szerint a fülzsír „alulértékelt testnedv”, mert az egyes etnikumokra jellemző szagokon kívül más hasznos személyes információkkal is szolgálhat.

A verejtékmirigyek és a faggyúmirigyek váladékának keveréke, a fülzsír, általában folyékony, sárgásbarna zsír, vagy száraz, fehér viasz. A fülzsír a fül bejárata felé halad, és zuhanyzáskor vagy fürdéskor általában kimosódik. A fülzsír azonban előnyös tulajdonságokkal rendelkezik. Csapdába ejti és megakadályozza, hogy a por, a baktériumok és az apró idegen tárgyak bejussanak a fülbe és károsítsák azt, és megelőzi az érzékeny hallójárat irritációját, amikor víz kerül a járatba. A Monell Központ kutatóit az után kezdte el érdekelni a fülzsír, hogy felfedezték, az ABCC11 gén variánsai összefüggésben állnak azzal, hogy egy személynek folyékony vagy száraz a fülzsírja. Ez a gén a hónalj szaganyagának termelésével is összefüggésbe hozható. „Korábbi kutatásunk azt mutatta, hogy a hónalj testszaga rengeteg információval szolgálhat az egyénre vonatkozóan, például az identitásával, a nemével, a szexuális beállítottságával és az egészségi állapotával kapcsolatban” – számolt be a kutatás vezetője,  George Preti szerves kémikus. „Úgy véljük, talán a fülzsír is hasonló információkkal szolgálhat.”

Preti kutatócsoportja 16 férfitól vett fülzsírmintát: nyolc fehér embertől, és nyolc kelet-ázsiai származású férfitól. A mintákat ampullákba tették, hogy 30 percig hevítették. A hevítés hatására a fülzsír illékony szerves vegyületeket (VOC - volatile organic compound) kezdett felszabadítani, melyeket speciális abszorbens eszközzel összegyűjtöttek. A gázkromatográfia-tömegspektrometria nevű módszerrel elemezték ezeknek a molekuláknak a kémiai összetételét. Összesen 12 különböző VOC-t azonosítottak a fülzsírmintákban, de ezek mennyisége etnikumonként eltért. A vizsgálatban részt vevő fehér férfiak mintáiban sokkal több VOC fordult elő, mint a kelet-ázsiai férfiak mintáiban. Azt már korábban is tudni lehetett, hogy a kelet-ázsiai és az amerikai indián népesség rendelkezik az ABCC11 gén egyik formájával, amely a fülzsír száraz típusát eredményezi, és kevesebb hónalj testszagot termel más etnikumú emberekhez képest.

A kutatók azt is hozzátették, hogy legalább két testszaggal járó betegség, a juharszirup vizelet-betegség és az alkaptonuria is kimutatható a fülzsírból már az előtt, hogy vizeletvizsgálattal diagnosztizálni lehetne ezeket. A központ további kutatásai azt vizsgálják, felhasználható-e a fülzsír elemzése más betegségek kimutatására a hagyományos szűrővizsgálatok eredményei előtt.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/fulzsir