Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Így hat ránk a telihold

A néphiedelem szerint a telihold hatással van az ember alvási ritmusára. Nyugtalanabbak, izgatottabbak vagyunk ilyenkor, és többször is felriadunk az éjszaka folyamán. Nos, egy svéd kutatás, amely a Current Biology című szaklap július nyolcadikai számában került publikálásra, mindezt megerősíteni látszik.

A kutatásból kiderül, hogy az emberek átlagosan 20-25 perccel kevesebbet alszanak telihold idején, mint akkor, amikor a hold kevésbé feltűnő az égbolton. Az interjúkból kiderült, hogy a többség telihold idején eleve sokkal nehezebben alszik el, és általában többször is felriad, mielőtt virradni kezdene. „Az egyik magyarázat a jelenség mögött egyszerű: mindannyiunknak van egy beépített biológiai holdórája, ami a cirkadián ritmusunkhoz hasonló, tehát az alvás-ébrenlét szakaszokat szabályozza” – mondja a kutatás vezetője, Michael Smith, a svéd Göteborgi Egyetem szakembere. „A másik magyarázat szintén nem túl bonyolult. Maga a fény, amely telihold idején hat ránk, szintén befolyásolja az éberségünket” – teszi hozzá Smith.

 

A kutatás során a szakemberek negyvenhét egészséges, 18 és 30 év közötti ember alvási ritmusát vizsgálták meg. Az adatokat egy olyan tanulmányhoz kötődően gyűjtötték a szakemberek, amely az alvás közbeni zajok szervezetünkre gyakorolt hatását vizsgálták.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/telehold-alvas