Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Mi indíthat egy fiatalt öngyilkosságra?

Egy friss kutatás kimutatta, hogy a tinédzser korban elkövetett öngyilkosságok hátterében sokszor a család vagy a kortárscsoport részéről érzékelt elutasítás áll.

A Journal of Child and Adolescent Psychopharmacology című lapban közzétett vizsgálat során hat hónapon át kísértek figyelemmel 99 fiatalt, azt követően, hogy elbocsátották őket egy pszichiátriai osztályról, ahová öngyilkossági kísérletük miatt kerültek be, és a többségük arról számolt be, hogy vagy a kortársaik, vagy a családjuk részéről azt érezték, hogy nem fogadják be őket. Amint azt a kutatást vezető Shirley Yen, a Brown Egyetem Warren Albert Orvosi Iskolájának szakembere kifejtette, hiába tűnik gyakran úgy, hogy a szülők elfogadóak a gyerekükkel szemben, ha bizonyos részét az egyéniségüknek nem tolerálják, legyen az akár a szexuális irányultságuk, akár az érzéseik vagy gondolataik. A kortársakkal kapcsolatban ugyanez a helyzet, és mindkét esetben megnő a kockázata annak, hogy a tinédzser önmaga számára ártalmas tevékenységbe fog, végső esetben öngyilkosságot kísérel meg.

A vizsgálat során az abban résztvevő lányoktól és fiúktól a szakemberek hetente megkérdezték, mennyire érzik azt, hogy kortársaik és családtagjaik elfogadják őket úgy, ahogy vannak, mennyire tudják megosztani velük gondolataikat és érzéseiket anélkül, hogy emiatt kigúnyolnák vagy megbüntetnék őket. Az eredmények azt mutatták, hogy főleg a fiúk részéről, a család általi visszautasítottság érzésének erősödésével párhuzamosan az öngyilkossági hajlam nőtt meg, a kortársak általi visszautasítottság hatására viszont inkább az egyéb önmagukra káros viselkedések – például a saját maguk vagdosásának - mértéke nőtt. Susan de Luca, a Texas Egyetem munkatársa megjegyezte, hogy bár a tanulmány nem tért ki külön a tinédzserek szexuális orientációjára, köztudott, hogy a melegek, leszbikusok, biszexuálisok és transzneműek körében az átlagosnál gyakoribb az öngyilkosság előfordulása, hiszen leggyakrabban őket utasítja el magától a család és a kortárs csoport. A szakemberek arra hívják fel mindenki figyelmét, hogy a családtagokon és szeretteinken igyekezzünk időben felismerni az öngyilkosságra való hajlam jeleit, amely többek között a depresszió, a reményvesztettség érzése, a szokatlan viselkedés, a kevesebb alvás, bizonyos tárgyak eladása, netán a kábítószer-használat. A vagdosást gyakran hosszú ujjú ruhákkal, sok karkötővel leplezik a tinédzserek, így ezek is árulkodó jelek lehetnek. Aki úgy érzi, hogy családtagja ilyen szempontból veszélyeztetve van, jó, ha eltávolít a környezetéből minden olyan dolgot, amely az öngyilkosságban segítséget nyújthat, például fegyvert, éles tárgyakat, vagy nagyobb mennyiségű gyógyszereket.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/ongyilkossa-fiatal