Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Az okostelefonok hatnak az agyunkra

Elképzelhető, hogy az okostelefonok az agyunk működésére is hatással vannak? Egy svájci kutatócsoport összesen 37 önkéntes agyműködését vizsgálta: 27-en közülük érintőképernyős telefont használtak, 11-en pedig a hagyományos, nyomógombos mobilkészüléket. Kiderült, hogy az agykéreg működésére az érintőképernyős telefonhasználat hatást gyakorol.

Az okostelefonok az elmúlt években életünk fontos részeivé váltak, így joggal merült fel a tudósokban a kérdés, hogy vajon agyunk térképére és működésére hatással van-e a megváltozott kommunikációs forma. A Zürichi Egyetem kutatásából kiderült, hogy azok, akik napi szinten érintőképernyős telefont használnak, nagyobb és árnyaltabb szomatoszenzoros kéreggel rendelkeznek, mint a hagyományos készülékkel élő társaik.

A szomatoszenzoros kéreg az a területe az agynak, amely a hüvelykujjak kontrolljáért is felel. Úgy tűnik, hogy minél több időt tölt valaki az okostelefonján történő böngészéssel, annál erősebb a kapcsolat az agy és a kéz között. Míg a fix gombok használata a hagyományos készülékeken egyszerű kézmozgást igényel, az érintőképernyő esetében komplexebb, összehangoltabb mozdulatokra van szükség. Ennek hatására az agy és a hüvelykujj, tehát az egész kéz közötti kapcsolat megváltozik, a reakcióidő felgyorsul. Minél gyakrabban használjuk okostelefonunkat, annál finomabb és árnyaltabb lesz az agy és a kéz közötti kapcsolat.

A kutatást vezető Dr. Arko Ghosh neurológus szerint az agyunk rendszerint hamar alkalmazkodik az új kihíváshoz, számos esetben azonban elképzelhető, hogy krónikus fájdalommal és mozgászavarral jár a hüvelykujj túlzott igénybevétele.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/okostelo-agy