Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Tönkreteheti a gyerek egészségét a tévénézés

A gyerekkori tévénézés a későbbi egészségi állapotot is befolyásolja – derül ki egy friss kutatásból, amely szerint a rossz szokás miatt felnőttkorban is magasabb bizonyos betegségek és az elhízás kockázata.

Noha egyszerű szülői praktikának tűnhet leültetni a csemetét a készülék elé, szakértők szerint óriási hibáról van szó, mely akár egy életre tönkreteheti a kicsi egészségét. A három évtizedet felölelő vizsgálatból ugyanis egyértelmű, hogy a tévérajongó gyerekek nagy eséllyel kanapén heverésző felnőttekké érnek. A felmérésbe több mint 6 000 főt vontak be. A University College London szerzőként közreműködő munkatársai arra buzdítják tehát a szülőket, hogy próbáljanak aktív szabadidős tevékenységet találni a gyerekeknek. „Ez rendkívül nagy hatással bír az egészségpolitikára és a mindennapi rutinra. A passzív tévénézés idejének csökkentése a gyerekek körében ugyanis valósággal megmentheti a következő generációt. Korábbi eredmények alapján már tudjuk, hogy a televíziózás más egészségre káros tevékenységekkel is gyakran együtt jár, úgymint például a kalóriadús ételek fogyasztásával és a dohányzással. Sikerült továbbá összefüggést találni a 2-es típusú cukorbetegséggel, illetve a szív- és érrendszeri problémákkal” – magyarázta Dr. Mark Hamer.

A kutatás során felhasznált adatok az 1970-ben születetteket vizsgáló Brit Kohorsz Kutatásból származnak. A résztvevőkkel tízéves korukban készítettek interjút a tévénézési szokásaikra vonatkozóan. A kérdések között szerepelt, hogy milyen gyakran ültek a képernyő előtt, „soha”, „néha” vagy „gyakran”. 2012-ben, tehát 42 esztendős korukban ismét kikérdezték őket életmódjukról. Az eredmények alapján a 42 évesen napi három órát tévézők 83 százaléka gyerekkorában is „gyakran” választotta a kikapcsolódás ezen formáját.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/teve-gyerekek-egeszsege