A Journal of Investigative Dermatology szakfolyóiratban közzétett állatkísérletekből az derült ki, hogy a gyógyulás ideje akár harmadával is lerövidülhet. A szakértők azonban hozzátették, hogy bár az eredmények igazán lenyűgözőek, még embereken is tesztelni kell a módszert. A tanulmányból kiderült, hogy csak az Egyesült Királyságban több mint 200 ezer ember szenved olyan krónikus sebektől, amelyek gyógyulása hetekig, vagy akár hónapokig elhúzódik. Az ultrahangot jelenleg is felhasználják bizonyos típusú csontsérülések gyógyítására. A Sheffieldi és a Bristoli Egyetemek kutatói krónikus sebektől szenvedő egereken tesztelték a módszert, melyek sebei lassan gyógyultak, és gyakran elfertőződtek.
Az emberek esetében a hosszú ideig egy helyben fekvés vagy ülés következtében kialakuló felfekvések, valamint a diabéteszes lábfekélyek a leggyakoribb ilyen jellegű sebek. Utóbbiak akár amputációhoz is vezethetnek. A krónikus sebek előfordulása az öregedéssel együtt megnő, mert a szervezet regenerációs képessége csökken. Az ultrahangos kezelés során a nagyfrekvenciájú hanghullámok a sejtek fizikai rezgését váltják ki a sebben és körülötte. Az eljárás gyakorlatilag felrázza a sejteket, hogy intenzívebb választ adjanak a sebre. A kísérlet kimutatta, hogy mind az idős, mind a cukorbeteg egerek gyógyulási ideje kilencről hat napra csökkent. A kutatók elmondása szerint az ultrahang a gyógyulás sebességét a fiatal, egészséges állatokban megfigyelt sebességre gyorsította fel a folyamatot az idős és beteg egerekben is.
A kísérlet során azonban a szakértők még krónikussá válásuk előtt kezelték a sebeket, ezért a további kutatásokban tesztelniük kell az ultrahang hatását olyan sebeken is, amelyek már hetek óta nem gyógyultak meg. Dr. Mark Bass, a tanulmány egyik szerzője elmondta, az eljárás csupán annyit tesz, hogy aktiválja a természetes gyógyulási folyamatot. Az ultrahang felrázza a sejteket, hogy azt tegyék, amit normál esetben tenniük kell.