Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Állítsa meg az őszi hajhullást természetesen!

Az őszi hónapok beköszöntével sokan arra lesznek figyelmesek, hogy némileg több hajszálat veszítenek. Ez általában egy természetes folyamat, így ha kizárta az esetleges betegségeket, akkor érdemes a gyógynövényeket segítségül hívni, melyekkel csökkenthető a hajvesztés.

Dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája a következőket ajánlja.

Csalán

Az egyik legismertebb és legnépszerűbb hajhullást csökkentő, hajerősítő gyógynövényük a csalán, mely hazánkban szinte bárhol megtalálható. Bár sokan tartanak szedésétől, ám egy igazán értékes, multifunkcionális növényről van szó, így a házi patika egyik kötelező része. Pozitív hatásaira már az ókorban felfigyeltek, és nem csupán festékanyagként, de a gyógyászatban is alkalmazták. Elsősorban fájdalom-és gyulladáscsökkentőként használják, de remek gyógyírként szolgál húgyúti fertőzéseknél és vesebajoknál, csakúgy, mint reumás panaszoknál. A csalánfőzet szépségápolásban is nagy segítségünkre lehet, hiszen kitűnő gyógyír hajhullás ellen, mivel amellett, hogy vértisztító, hatására fokozódik a fejbőr vérkeringése, így a haj extra tápanyaghoz jut.
Felhasználás: 200 g csalánlevelet és dobjunk bele fél liter vízbe, majd lefedve hagyjuk állni 10-20 percig. Hajmosás után öblítsük le vele a hajunkat és masszírozzuk a fejbőrbe, majd mielőtt lemosnánk, fél órára csavarjuk törölközőbe a hajunkat. A hatás fokozódhat, ha egy kis almaecetet is adunk hozzá.

Mezei zsurló

Magyarországon szintén elterjedt gyógynövény a mezei zsurló, amit leginkább vesetisztítóként, vizelethajtóként ismernek. Azonban magas kovasav és szilíciumtartalmánál fogva a köröm-és hajerősítőként is előszeretettel használják- éppen ezért több hajhullás elleni termék összetevője, mivel e két anyag fokozza a hajas fejbőr vérellátását. Leginkább a kor okozta hajhulláson segít, hiszen az öregedéssel együtt járó alacsonyabb ösztrogénszint csökkenti a szervezet szilícium-felvevő képességét. Külsőleg, illetve belsőleg is alkalmazható, bár azt fontos megjegyezni, hogy szív-és érrendszeri betegségekben szenvedők, valamint krónikus vesebetegek ne fogyasszák!

Borsmenta

A kellemes illatú borsmenta a világ több táján is az otthoni gyógyászat fontos részét képezi. Baktériumölő hatásának köszönhetően gyakran alkalmazzák influenzás, megfázásos tünetek enyhítésében, viszont felhasználási skálája itt még nem ér véget. A borsmenta ugyanis segíti az emésztés és csökkenti a hányingert, mivel elernyeszti a simaizmokat- ezt a tulajdonságát egyéb izombántalmak esetén is kihasználják, így több masszázskrémben megtalálható. A szépségápoláson belül a hajzsírosodás és a hajhullás csökkentése érdekében szokták bevetni, mivel serkenti a vérkeringést, illetve csökkenti az esetleges gyulladásokat és fertőzéseket.
Felhasználás: teáját adjuk hozzá almaecethez, vagy csalánfőzethez és azt masszírozzuk a fejbőrbe, majd az egészet öntsük rá a hajunkra, végük dunsztoljuk be törölközővel!

Rozmaring

A rozmaringot a legtöbben a konyhában használják, de a szépségápolásban is ugyanolyan jól megállja a helyét, főleg, ha a hajhullás elleni harcról van szó. Hajnövekedést serkentő tulajdonságát már rég felfedezték, ráadásul általa nem csak csökkent a hajvesztés, de a növekedése is felgyorsult, valamint a tincsek erősebbek és csillogóbbak is lettek. Rozmaringot lehet kapni gyógynövényboltokban szárítva, cserepes kivitelben, illóolajként, sőt, tinktúraként is- de bárhogy is használjuk, minden formájában megtapasztalhatjuk áldásos hatásait.
Felhasználás: csalánteához adjunk hozzá egy kis zsályát, majd az így kapott főzetbe cseppentsünk 5-10 csepp rozmaring illóolajat, és azzal öblítsük le a hajunkat!

Aloe Vera

z Aloe Vera jótékony hatásairól ódákat lehetne zengeni, hiszen a levelekben található áttetsző, kocsonyás anyag szinte mindenre jó. Belsőleg illetve külsőleg is használható, és többek között gyulladáscsökkentő, fertőtlenítőként alkalmazzák, ám magas enzimtartalma miatt remek méregtelenítő, valamint a benne található vitaminoknak és ásványi anyagoknak hála az immunrendszert is erősíti. Manapság a szépségápolásban is előszeretettel használják, mivel hatásos gyógyírként szolgál aknék ellen, csökkenti a napégés okozta károkat, továbbá kitűnően hidratál. Korpásodás, hajhullás esetén is eredményesnek bizonyul, mivel amellett, hogy gombaölő (a korpát gyakran gomba okozza), visszaállítja a hajas fejbőr Ph-ját, fokozza a vérkeringést és extra tápanyagot szolgáltat a hajhagymáknak.
Felhasználás: bár lehet kapni már külön Aloe Vera-t tartalmazó készítményeket, ugyanolyan hatásos, ha az otthon tartott növény szárából kikanalazzuk a gélt és azt bemasszírozzuk a fejbőrbe. Hagyjuk állni fél órát, majd öblítsük le!



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/hajhullas-oszi