Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Cukros? Ezekre ügyeljen a nyáron!

A nyár sokak számára a felhőtlen kikapcsolódás időszaka, hiszen a szabadságok, az iskolai szünidő mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az ember élvezhesse a napsütést és a meleget. Azonban a kánikula és a napfürdőzés komoly veszélyeket is rejt, főleg akkor, ha az illető cukorbetegséggel küzd. dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa az alábbi veszélyekre hívja fel a betegek figyelmét.

Óvatosan a nyitott lábbelikkel

A nyári időszakban a nyitott lábbeli viselése fokozott veszélyt jelent a betegeknek, hiszen elég egy apró sérülés, könnyen elfertőződhet. A forró homok, az apró kavicsok, vagy más, éles dolgok alapvetően nem jelentenek különösebb odafigyelést egy egészséges ember számára. Diabetes esetén azonban a leromlott vérellátást miatt odafigyelés nélkül a kisebb-nagyobb karcolások is fertőzésekhez, fekélyek kialakulásához vezethetnek, melyek igen nehezen (vagy sehogy sem) gyógyulnak, ráadásul a fertőzés elérheti a csontot, mely a végtag amputációját teheti szükségessé.

Kicsit több gyümölcs, kicsit több alkohol

Nyáron sokan lazítanak a diétájukon, és ez sajnos egyes cukorbetegek esetén nincs másként. A több frissítő gyümölcs a piacon, valamint a baráti összejöveteleken előkerülő alkohol, szénhidrát-dús ételek, fagylaltok, jégkrémek és sütemények igazán hívogatóak lehetnek, így olykor lecsúszhat egy-két finom falat. Emiatt azonban az eddig használt tabletták és/vagy inzulinadag mellett a vércukorszint megemelkedhet. Éppen ezért érdemes ekkor gyakrabban ellenőriztetni a vércukorszintet, hogy szükség esetén a szakorvos megváltoztathassa az eddigi terápiát!

Életveszélyes napozás?

A nyár sokak számára egyet jelent a hosszas napfürdőzéssel. Bár számtalan veszélye van a bőr túlzott süttetésének, ám egy cukorbetegnek még nagyobb odafigyeléssel szabad kifeküdnie. Az évszakváltás már önmagában is ingadozást eredményezhet a vércukorszintben, ráadásul a napozás túlzottan dehidratálttá teheti a cukorbetegeket, így fokozott pl. a hőguta veszélye, valamint a leégés okozta stressz hatására megnő a glükózszint, ami a cukorbetegeknek komoly problémát jelenthet - mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

Sport a hőségben- nem tilos, de extra odafigyelést igényel

A szörf, a kirándulások a melegben végzett nyári sportok bizony szintén veszélyesek lehetnek a diabéteszesekre nézve. Természetesen a mozgásra óriási szükség van cukorbetegség esetén, ugyanis csökkenti a vércukorszintet, így mellőzni semmiképp sem érdemes. Ám előtte egyeztetni kell szakorvossal, sok esetben ajánlott a sportolás előtt, alatt, és után vércukormérő készülékkel vércukor önkontroll vizsgálatot végezni. Fontos, hogy ügyeljen a kellő mennyiségű folyadékpótlásra, mert a kiszáradás komoly hatással van a cukoranyagcserére!

Óvintézkedések nyáron cukorbetegség esetén

gyakrabban ellenőriztesse vércukorszintjét és konzultáljon orvosával

hosszabb út előtt mindenképp egyeztessen orvosával, főleg, ha olyan országba megy, ahol időeltolódással is számolni kell

használjon magas faktorszámú napvédő krémet

igyon megfelelő mennyiségű folyadékot, ne várja meg, míg szomjas lesz

kerülje a vízhajtó hatású italokat (pl. kávé)

fordítson kellő mennyiségű időt a pihenésre

ügyeljen a gyógyszerek és inzulin megfelelő tárolására

biztosítson megfelelő ruházatot és lábbelit



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/cukrosok-nyara