Az már régebbi vizsgálatokból ismert, hogy a stroke-kal vagy kardiovaszkuláris eredetű sürgősségi kórképpel hétvégén kórházba kerülőknek magasabb a halálozási rizikója, de a fejsérültekkel kapcsolatosan eddig nem voltak ilyen jellegű információink. A University of Texas, a Johns Hopkins University és a The Johns Hopkins Bloomberg School of Publich Health által végzett közös kutatás során 38.675, fejsérüléssel kórházba került páciens adatait vizsgálták.
600 állatos póló, amitől leesik az álla > > > [1]
„Az idősebb emberek mindig is a társadalom egyik legsérülékenyebb, legérzékenyebb csoportját képezték, így ez a bizonyos „hétvége effektus” kíváncsivá tett minket, vajon találunk-e hasonló összefüggést a fejtraumás páciensek között is.” – számolt be Dr. Salman Hirani, az Icahn School of Medicine at Mount Sinai másodéves rezidens orvosa. A tanulmányhoz olyan páciensek adatai kerültek kiválasztásra, akik fejsérülése a sérülés skála (Abbreviated Injury Scale) által megszabott kritériumok alapján a súlyos kategóriába volt sorolható, átlagéletkoruk pedig 78 év volt.
Egészséges fejbőr, gyönyörű haj - holt-tengeri iszapos samponszappannal.>>> [1]
Míg az egy betegre eső átlagos kezelési költségekben és a páciensek nemi eloszlásában nem mutatkozott szignifikáns különbség, a hétvégén kórházba került pácienseknél átlagosan 14%-kal magasabb halálozási rizikó volt megfigyelhető annak ellenére, hogy ebben a csoportban összességében kevesebb volt a betegek egyéb sérülése és társbetegsége. „Hogy ennek az összefüggésnek pontosan mi lehet az oka, még nem tudjuk pontosan, de a kórházakat mindenképp sürgősségi betegellátásuk effektivitásának felülvizsgálatára szeretnénk ösztönözni, hogy az esetleg szükséges intézkedések meghozásával javítható legyen az idősebb korú fejsérültek ellátási minősége.”- nyilatkozta Dr. Hirani.