Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://mail.vital.hu)

Senki ne haljon meg egyedül!

Amerikai idősek milliói töltik egyedül az utolsó óráikat a kórházi ágyban. Néhány ellátóhelyen azonban a megnyugtató társaság a beteg mellett elengedhetetlen tartozéka az életvégi orvoslásnak. Amennyiben nincsenek barátok vagy rokonok, akik virraszthatnának a haldoklóval, egy önkéntes tölti be ezt az űrt. „Csodálatos, hogy egyszerűen azzal, hogy fogjuk a beteg kezét, mekkora változást tudunk elérni” – nyilatkozta Rebecca Hixson, a Vanderbilt Hospital Medical Center nővére.

Az amerikaiak sokáig élnek, így egyre több idős él – és hal – egyedül. Ők vagy egyedülállók, vagy gyermektelenek, vagy szeretteiktől távol kapják a szükséges kezelést. Egyszer egy traumatológiai beteg érkezett a Vanderbilt Hospital Medical Center intézménybe. „A családja két állammal odébb lakott. Amikor hazamentek, nem volt elég pénzük, hogy újra meglátogassák” – magyarázta Hixson, a kórház palliatív ellátást biztosító részlegének a vezetője. „Az utolsó dolog, amit a feleségének mondott az az volt, hogy „nem akarok meghalni egyedül”. Amikor megtudta, hogy a kórházban van lehetőség önkéntest kérni az élete utolsó óráiban, hogy virrasszon mellette, nagyon megnyugodott.”

Agyfiatalító elmediéta, meglepő és tanulságos> > >       [1]

Az Americal Psychological Association becslése szerint az amerikaiak háromnegyede fog meghalni egyedül egy kórházi ágyban az otthona helyett. Ez azt jelenti, hogy az idősek többsége úgy megy el, hogy nem lesz ott nekik senki, hogy fogja a kezüket, mikor eljön az idő” – magyarázta Dr. Mohana Karlekar, a vanderbilti intézmény palliatív kezelési részlegének igazgatója. A palliatív kezelés célja, hogy enyhítse a fájdalmat és a szorongást, illetve biztosítsa a megfelelő életminőséget mind a beteg, mind a család számára.

Amit a gyomorégésről csak kevesen tudnak> > >    [1]

Az intézmény 2016-ban indította a virrasztó önkéntes programját. Az ötletet egy 15 évvel korábban kezdődött program adta, mely a Sacred Heart Medical Centerben született. Az oregoni program a „Senki nem hal meg egyedül” nevet kapta. A program lényege, hogy nagy odafigyeléssel választanak ki és képeznek tovább önkénteseket, akik vállalkoznak arra, hogy a betegek utolsó óráját velük töltsék. „Mivel a vanderbilti traumatológiai osztály első szintű ellátó, a betegek legbetegebbjeit látjuk nap, mint nap” – magyarázta Hixson. „Az emberek gyakran vidékről érkeznek, ahonnan a családtagjaik – ha vannak – semmilyen úton nem tudnak bejönni hozzájuk. Így senki nincs mellettük. A program célja nem csak az, hogy tiszteletet mutassunk a betegeink iránt, hanem tartalmassá is szeretnénk tenni az utolsó pillanataikat, amennyire ez lehetséges.”

A program egyik önkéntese Todd Havens, önkéntes tűzoltó és elsősegély nyújtó. Az első virrasztása szeptemberben történt. A beteg egy idősebb hölgy volt, akinek egyetlen hozzátartozója a demens bátyja volt, aki még magáról sem tudott gondoskodni. Havens elfoglalja a betegeket, ha tudnak kommunikálni, ha nem. Ha kell lágy zenét játszik, könyvet olvas, imádságot mond. „Egyfajta nyugalmat kell a betegeknek biztosítani az életük ezen kritikus pillanataiban” – nyilatkozta Havens. Karlekar szerint pedig nagyon fontos, hogy ehhez intézményi hátteret is tudnak nyújtani.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://mail.vital.hu/palliativ-onkentes