„A kutatásunk rávilágít arra, hogy különböző életmódbeli változtatások, mint például a súlycsökkentés, lassítja a porcok károsodását” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Dr. Alexandra Gersing, a Kaliforniai Egyetem munkatársa. „Emellett a tünetek rosszabbodását is lassította, így a fájdalom vagy a rokkantság is mérséklődött.”
Szappanos hajmosással a hajszálak megerősödnek > > > [0]
Az ízületi porckopás (osteoarthritis) a rokkantság leggyakoribb oka világszerte. A 75 év feletti amerikaiak körében minden második ember érintett. Emellett fontos tudni, hogy 20 év felett az amerikaiak harmada elhízott. A túlsúly plusz terhelést ró a térdre, mely ízületi gyulladást okozhat, s a későbbiekben porc pótlását teheti szükségessé. Emellett gyakran magas a szérum fehérje szintjük, mely szintén hozzájárulhat az ízületek gyulladásához, ezzel emelve a gyulladásos porckopás kialakulását.
Hogyan csinálják azok, akik kívül-belül fiatalok?>>> [0]
A kutatás során Gersing és munkatársai 640 túlsúlyos és elhízott ember adatait vizsgálták, akik fokozott kockázatúnak tekinthetők a porckopás szempontjából, esetleg már mérsékelt betegség is kifejlődött náluk. A betegek átlag életkora 69 év, s az Osteoarthritis Initiative kutatás résztvevői voltak. A résztvevőket három csoportra osztották: az első csoport tagjai a testsúlyuk 10%-át adták le, a második csoport tagjai a testsúlyuk 5-10%-át, a harmadik csoport tagjainak testtömege nem változott. 48 hónap múlva újra megvizsgálták a résztvevőket, s azoknál, akik a testsúlyuk 5%-át elveszítették, kisebb mértékű porckopást találtak, mint a stabil testtömegű embereknél. A testsúlyuk 10%-át is leadó embereknél a porckopás sebessége még lassabbnak bizonyult.
„Úgy tűnik a súlyvesztés védő hatású a térdre nézve is” – nyilatkozta Gersing, azonban nem mindenki szerint ilyen egyértelmű az eredmény. Dr. Matthew Hepinstall, new yorki ortopéd orvos szerint valóban lassíthatja a súlyvesztés a porckopást, azonban ez még nincs bizonyítva. „Igaz, hogy az ízületi kopás kezelésében a súlycsökkentés fontos lépés, azonban vékony betegeknél ugyanúgy súlyosbodhat az ízületi betegség, így ez a terápiás lépés nem alkalmazható minden betegnél. További kutatások szükségesek a jövőben, hogy megértsük az ok-okozati összefüggést.”