Időjárás, stressz, gyógyszerek
A hajhullást számtalan tényező befolyásolja, így első körben nem érdemes betegségre gyanakodni, ugyanis, ha nincs a hátterében hormonzavar, úgy a probléma rendszerint megszűnik. A hajvesztés ugyanis fokozódhat az őszi, tavaszi időszakban, vitaminhiány esetén (pl. D/ B-vitaminhiánya), amikor az ember fokozott stressznek van kitéve (pl. Vizsgaidőszak, munkahelyi, magánéleti nehézségek), sőt, bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet a panasz (pl. Egyes véralvadásgátlók). Éppen ezért hajhullás esetén érdemes első körben megvizsgálni élethelyzetünket, gyógyszereinket, mivel gyakran választ is kapunk így a kérdésünkre.
“Hölgyeknél a rendszeres női ciklus mellett az erősebb vérzésekkel hosszútávon összejöhet a vashiány, mely könnyen orvosolható. Amennyiben a vashiány könnyen visszatér akkor további vizsgálatok ebben az esetben is szükségesek a gluténérzékenység irányában”- teszi hozzá a szakértő. Azonban előfordulhat, hogy a probléma nem szűnik- ilyenkor célszerű valamilyen betegség után kutatni, ugyanis meglehet, hogy akár a hormonok játéka okozz a panaszt. Hogy pontosan milyen laborvizsgálatokra van szükség?
TSH
A normálistól eltérő TSH szint pajzsmirigy alul-és túlműködésre is utalhat, és minkettő okozhat fokozott hajhullást. Ekkor érdemes a T3, T4 és az ATPO értékét is megvizsgálni a pontosabb kép érdekében. Amennyiben valaki pajzsmirigyzavarral küzd, úgy az alábbi tüneteket veheti még észre magán: testsúlyváltozás, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézségek, vetélés, csökkent hideg/meleg tűrés, alvászavarok, idegesség, depresszió, vérnyomásproblémák. Amennyiben a vizsgálatok igazolják a pajzsmirigyzavart, úgy általában gyógyszeres kezelésre, komplett életmódváltásra, van szükség, olykor műtétre vagy izotópos kezelésre.
Vércukor, inzulin
A helytelen életmód gyakori következménye az inzulinrezisztencia (IR) és 2-es típusú cukorbetegség. Tüneteik közt a hajhullás is szerepel, így ha állandóan a hajszálakat szedegeti ki a fésűből, úgy OGTT-re lehet szükség, melynek során ellenőrzik a 0, 60 és 120 perces vércukor és inzulin értéket. Probléma esetén személyre szabott diéta, rendszeres testmozgás, a már kialakult ásványianyag, vitaminhiány rendezésére és szükség esetén gyógyszeres (cukorbetegeknél akár inzulinos) kezelés indokolt.
Tesztoszteron
A túl magas tesztoszteron szint nem csak a nőknél, de a férfiaknál is hajhullást okozhat (androgen alopecia). Ekkor a nőknél emellett a bajusz/áll területén pedig fokozott szőrnövekedés figyelhető meg. Amennyiben magas a tesztoszteron szint, érdemes a nőknek mellette PCOS-re is gyanakodniuk, mivel gyakran együtt jár a két állapot. Ennek oka, hogy a túl sok férfi nemi hormon jelenléte miatt zavar áll be a peteérésbe- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa. Ekkor nem alakul ki domináns tüsző, csak sok kisebb, melyek nem repednek meg és cisztákká alakulnak. Élemtódterápiával és/vagy gyógyszerrel orvosolható a probléma.
Gyógynövényekkel a hajhullás ellen
•Csalán
•Rozmaring
•Mezei zsurló
•Borsmenta
•Levendula
•Aprobojtorján