Mi magunk vagyunk a legfontosabbak a demenciával élő szerettük életében, a mi gondoskodásunkra, támogatásunkra van a legnagyobb szüksége. És a jövőben ez még fokozottabban lesz igaz, nem rokkanhatunk bele tehát a gondoskodásba.
Épp ezért, a szerettünk érdekében is el kell gondolkodnunk arról hogy milyen személyes gondoskodás lesz fenntartható hosszú távon. Hiszen azt szeretnénk, ha öt vagy tíz év múlva is meglenne az egészségünk, a lelki épségünk és a hozzáállásunk ahhoz, hogy jó színvonalon támogassuk a hozzátartozónkat.
Érdemes megfontolni az alábbi tanácsokat:
- - Szünetek a gondoskodásban – időről időre „szabadságra” kell mennünk a gondoskodásból és megszervezni azt, hogy ez idő alatt valaki más legyen jelen a szerettünk életében. Lehet ez családtag, egy hivatásos ápoló vagy egy önkéntes is; a lényeg az, hogy lehetőségünk legyen rendszeresen feltöltődni és kipihenni magunkat.
Ez alatt az idő alatt igyekezzünk sok pozitív élményt szerezni, ez ugyanis befektetés is a saját magunk és szerettünk jövőjébe. Amikor visszatérünk a gondoskodáshoz, meglátjuk majd, hogy sokkal könnyebben tudjuk venni az akadályokat.
- Folyamatos tanulás – aki már gondoskodott Alzhemier-kórral élőről, jól tudja, hogy a a hagyományos értelemben vett sikerből kevés jut ezen az úton, hiszen a demenciaellátás idővel egye komplexebbé válik. Ám ha a sikert abban mérjük, hogy mennyi új ismerettel és tapasztalattal bővülünk, az sokkal inkább a saját növekedésükhöz vezet.
- Értékeljük pozitívan az összes olyan alkalmat, amikor megkérdezzük magunktól például, hogy „miért olyan nyugtalan Anya a vacsora előtt?” Ezek a kérdésfeltevések ugyanis mindig közelebb visznek egy válaszhoz, egy megoldáshoz, egy megértéshez.
Vigyázzunk magunkra is!
A gondoskodásban tartott szünetek és a tanulás, mint motiváció egyaránt hatékonyak abban, hogy fenntarthatóbbá tegyük a gondoskodást. Ha ezeket kiegészítjük az olyan jó szokásokkal, mint a rendszeres egészséges étkezés, a stressz szintjének csökkentése, a megfelelő mennyiségű alvás, valamint a testmozgás, akkor jó úton járunk ahhoz, hogy a magunkba és szerettünkbe tett befektetés évek múlva is megtérüljön.
Sokat segíthet az Alzheimer-kórra és más, demenciát okozó betegségekre specializálódott www.felejtek.hu [1] azoknak, akik érintett családtagjukat gondozzák.
Nemcsak ezekről a betegségekről tudhatnak meg minden fontosat, hanem számos hasznos ápolási tanácsot gyűjtöttek össze a betegek hozzátartozói számára is. Ötleteket kaphatnak napi gondozás során felmerülő problémákhoz, például ahhoz, hogyan javítható a memória, milyen játékokkal, gyakorlatokkal lehet a lehető legtovább karbantartani.
Nagyon fontos az is, hogy a felejtek.hu portálon keresztül sorstársakkal is megoszthatja a tapasztalatait és szakemberektől is kérhet segítséget, nemcsak orvosi, hanem szükség esetén jogi, esetleg társadalombiztosítási ügyekben is.
Szponzorált tartalom