A problémák megelőzhetők a helyes mellre tétel és a szoptatás befejezésének megtanulásával. Az első néhány napon az első szívások rövid ideig fájdalmasak lehetnek, ezt követően azonban a szoptatás nem fáj.
A fájdalmas mellbimbó kezelése
Még a hámsérülés bekövetkezte előtt változtatni kell az addigi gyakorlaton. Fontos, hogy a szoptatás során az újszülött [0] ne csak a mellbimbót, hanem a bimbóudvart is a szájába vegye. A szokásosnál egy kicsit gyakrabban szoptasson, ezzel is elkerülve az „erőszakos” szopást. A kevésbé fájdalmas mellével kezdje a szoptatást, majd váltson. Nem tanácsos a szoptatást abbahagyni, még rövid időre sem. Esetleg átmenetileg használhat bimbóvédőt is. Ellenőrizni kell, hogy nem szájpenész (soor oris) fertőzés okozza-e a panaszokat, ekkor a fájdalmat viszkető érzés kíséri. Ebben az esetben a csecsemő száját és az anya emlőbimbóját is kezelni kell.
Ha a helytelen szoptatási mód hosszabb ideig fennáll, akkor hámsérülés, a mellbimbó berepedése következhet be.
Kisebesedett, hámhiányos mellbimbó kezelése
Az édesanyának el kell sajátítania a helyes szoptatási technikát. Jó hatású, ha levegő, napfény éri a sérült mellbimbót. Tisztálkodáskor ne törölje, dörzsölje, hanem csak itassa fel a nedvességet. Téli időszakban a hajszárítóból a mellre fújt meleg levegő segíti a gyógyulást. Előmozdíthatja a gyógyulást hámosító krém alkalmazása, illetve, ha néhány csepp anyatejet hagy rászáradni a mellbimbójára.
Fájdalmas csomó
A másik leggyakoribb probléma fájdalmas csomó keletkezése a mellben. A tejcsatorna eltömődése következtében az eltömődés mögött pang a tej és ez fájdalmas csomó keletkezéséhez vezet, amely fölött a bőr is kipirul. Ekkor az anya általános állapota jó.
Ha az elzáródott tejcsatorna nem nyílik meg vagy a duzzadt emlőt az anya nem tudja kiüríteni, gyulladás, mastitis léphet föl. Ez előfordulhat még abban az esetben is, ha a mellbimbó bereped és a sérült hámon keresztül ez a terület baktériumokkal fertőződik. A gyulladásért leggyakrabban a Staphylococcus nevű kórokozó felelős. Tünetek: az emlő egy része vörös, meleg, duzzadt, fájdalmas, az anya lázas, közérzete rossz.
Elzáródott tejcsatorna
Az elzáródott tejcsatorna kezelhető a szoptatási testhelyzetek váltogatásával és a helyes szoptatási technika elsajátításával, valamint a gyulladt mellből való gyakoribb szoptatással. A csomó masszírozása történjen a mellbimbó irányába a szoptatás alatt. Minden szoptatást követően az érintett területről igyekezzen a lehető legtöbb tejet kíméletesen kifejni. Pihenés, és kényelmes ruha viselése ajánlott.
Mastitis (mellgyulladás)
Mellgyulladás esetén az édesanya kifejezett pihenése javasolt. Nyugodtan szoptasson a beteg emlőből, mert a mastitist okozó baktériumok nem fertőzik meg a kisbabát, hiszen ezek legtöbbször a csecsemőkben is élnek. Az anyatejjel a csecsemők azonnal védő- és ellenanyagot is kapnak. Fokozottan figyeljen az anyuka arra, hogy szoptatással és fejéssel a mell gyakran kiürüljön, ha e mellett a láz 24 óránál tovább tart, orvoshoz kell fordulnia.
Minden, a szoptatással kapcsolatos probléma esetén kérjen segítséget védőnőjétől, aki az Ön saját, speciális problémájának megfelelő tanácsot tud adni.