2024. Május 17. péntek
A derékfájás az egyik leggyakoribb panasz, amivel a betegek orvoshoz fordulnak. Brit kutatók kimutatták, hogy a deréktáji fájdalom kezelése sokkal hatékonyabb, ha a betegek kognitív viselkedésterápián vesznek részt.

A Warwick Egyetem kutatói hétszáz, derékfájással küzdő beteget vizsgáltak, arra keresve a választ, hogy a háziorvosi ellátás mellett – aminek keretében általában fájdalomcsillapító szedését, mozgást, manuálterápiát vagy alternatív kezeléseket, például akupunktúrát javasolnak a betegnek – a csoportos kognitív viselkedésterápia nyújt-e a plusz segítséget a fájdalom elmulasztásához.

derékfájás, kognitív viselkedésterápia

A vizsgált betegek egy csoportja hat alkalomból álló csoportterápián vett részt, a többiek – kontrollcsoportként – csak a megszokott kezelésben részesültek. Egy év elmúltával a kutatók felmérték a derékfájdalom valamint a mozgás korlátozottságának mértékét, és azt tapasztalták, hogy a csoportterápián részt vett betegeknél mindkét területen kevesebb problémáról számoltak be, mint a viselkedésterápiában nem részesültek.

A kognitív viselkedésterápia célja az volt, hogy az érintettek felismerjék a hátfájással kapcsolatos negatív hiedelmeiket és viselkedésüket, hogy változtatni tudjanak rajtuk. A másfél órás foglalkozások során a résztvevők relaxációs technikákat gyakoroltak és megtanulták, hogyan győzhetik le a fájdalommal kapcsolatos félelmeiket.

Zara Hansen, a kutatók egyike szerint a hát- és derékfájás enyhítésére szolgáló kezelések közül sok csak rövid távú eredménnyel jár, a kognitív viselkedésterápia hatása azonban hosszabb távon is érvényesült, a betegek pedig megtanulták karban tartani az állapotukat. Az is mellette szól, hogy viszonylag olcsó, például az akupunktúrához képest.


Forrás: Medipress/Vital
2010. 03. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés