2024. December 23. hétfő

válaszok

Dr. Kővári Viktor Zsolt manuálterapeuta (nyak-, hát- és derékfájdalmak specialistája) válaszol


Ártott a csontkovács?

Tisztelt Dr. Úr!

Másfél hónapja egyik ismerősöm csontkovács ismerősénél voltam. Kb.1 éve nem érzem rendesen a lábam, viszont MR-gerinc negatív. Az ülőidegnél érzek problémát. Orvosok nem tudják egyelőre a problémát. Még Eng és angiológiai vizsg. lesz 1 hét múlva.
Másfél hónapja a csontkovács „helyretette” a csigolyáimat, és azóta úgy érzem a hátam jobb oldalát, hogy meghúzódott. De még a lábam is fáj időközönként. Olyan,mintha „nem tartana” az izom a hátam jobb részénél. Tudom,hogy így nehezebb válaszolni, de az lenne a kérdésem, hogy Dr. Úr szerint ez elmúlhat? Van összeköttetés a hát izmainak húzódása, rándulása és a láb fájása között?
Válaszát nagyon köszönöm! Üdvözlettel:

Mónika



Kedves Mónika!

Egy olyan általános választ fogok csak tudni írni Önnek, amiből mások is okulhatnak, hiszen ez egy mindenkinek szóló fórum. Kihangsúlyoznám, hogy a személyes vizsgálat, képértékelés, részletes kikérdezés nélkül korrekt választ közelről sem lehet adni!

Több kérdés is felmerül.
1.) Az MR-felvételt ki értékelte és milyen szemszögből. A képértékelésnél mindig nézni kell, hogy mi a cél, mit keresek.
-Lehet, hogy tényleg semmi különösebb dolog nincs az MR-felvételeken.
-Lehet, hogy vannak apróbb eltérések, amik nem magyarázzák a panaszát.
-Lehet, hogy vannak apróbb elváltozások, amik magyarázhatnak ideggyöki irritációt, de nem tartották lényegesnek, vagy legalábbis műtéti megoldást igénylőnek.
Mást mondhat egy kép a radiológusnak, mást a reumatológusnak, mást az ideggyógyásznak, mást az idegsebésznek és mást a manuálterapeutának.
2.) A fizikális vizsgálatát ki végezte (reumatológus, ideggyógyász?), és mit állapítottak meg?
Biztos, hogy az ágyéki (derék) gerincszakaszon kell a problémát keresni?
3.) Az ENG/EMG (elektorfiziológiai vizsgálatok – egyszerűen fogalmazva, amivel közvetve, vagy közvetlenül az idegek, izmok működésére, állapotára lehet választ kapni) vizsgálat nagyon hasznos lehet, kérdés, mire keresik a választ.
4.) A csontkovács mielőtt a derekához nyúlt mit vizsgált Önön? Ideggyógyászati szempontból vizsgálta (érzészavar eloszlását, minőségét, izomerejét, izomtónusát, reflexeit, mozgáskoordinációját, járását, stb...)? Mit mondott, mitől zsibbadhat a lába? Az MR-vizsgálatát megnézte, ahhoz konyít valamit? Arra mit mondott?

A fentiekből láthatja, hogy ez egy igen összetett kérdés lehet. Hangsúlyozom, itt csak találgatni lehet. Engedje meg, hogy egy kicsit általánosítsak (amit nem szeretek), de így érthetőbb lehet a magyarázat, ami nem feltétlen fedi a valóságot.

Gyakori eset: apróbb eltérések adottak az ágyéki gerinc MRI-felvételeken, amik közül enyhe ideggyöki irritációt okozni képes is van (azaz alsó végtagi zsibbadása, érzéscsökkenése, alsó végtagba sugárzó fájdalma ettől lehet), de nem feltétlen veri ki a képnéző szemét, vagy számára lényegtelennek tűnő és sebészi teendőt nem igénylő. A betegnek konzervatív (azaz nem sebészi) kezelést javasolnak. Ennek keretében adott esetben a beteg csontkovácshoz fordul (akiknek a zöme konkrét érdemi neurológiai, anatómiai, ortopédiai, pathológiai, kórélettani és radiológiai ismeretek nélkül, valamint érdemi vizsga és ÁNTSZ engedély nélkül tevékenykedik).

Itt had jegyezzem meg, hogy Magyarországon a hatályos jogszabályok alapján a gerincet érintő manipulációkat kizárólag orvos végezheti, megfelelő képesítés, vizsga és ÁNTSZ engedély birtokában! Sok csontkovácsnak nevezett embernek alternatív masszázs és mozgásterápiából van vizsgája,aminek semmi köze a „csontkovácsoláshoz”, kiropraktikához, vagy manuálterápiához (ezt tapasztaltból is állíthatom), viszont lehet rá ÁNTSZ engedélyt kapni.

Tehát a beteg elmegy csontkovácshoz. Történik valami és vagy jobb lesz, vagy nem, vagy rosszabb lesz. Utólag nehéz lekövetni, hogy mi történt. Azt is hadd említsem meg, hogy természetesen komoly szaktudás melletti kezelés is torkollhat állapotromlásba, de várhatóan kisebb a kockázata, esélye.

Ha csontkovács kezelése (vagy bárki, aki nem rendelkezik különösebb szakképesítéssel) után romlik a helyzet, azt lehet tenni, hogy szakemberhez fordul – ideggyógyászhoz, idegsebészhez, adott esetben ortopéd sebészhez, aki gerincet operál, és persze képzett manuálterapeutához, lehetőleg, aki a fenti szakirányok valamelyikét űző orvos!

Az alsó végtagi fájdalom és a gerinc menti fájdalom közt abszolút lehet összefüggés, mivel a gerincet alkotó csigolyák övezik a gerincvelőből leszálló idegeket, és a csigolyák közti apró alagutakon át futnak az idegek a gerinccsatornából a végtagok és a törzs irányába (persze a megnevezés így szakmailag nem teljesen korrekt, de nem tartanék itt anatómia órát). Tehát a gerincet ért (csigolyákat, porckorongokat, a csigolyák közti kisízületeket, az összetartó szalagrendszert) ért atrocitások az idegek irritációjához, összenyomatásához vezethetnek, ami pedig érzészavarban, végtagba, törzsre sugárzó fájdalomban, izomgyengülésben, ízületi helyzetérzési zavarban, koordinációs zavarban, szexuális funkciók (erectio, ejaculatio) zavarában, vizelés és székelés kontrolljának zavarában nyilvánulhat meg.

Arra a kérdésre pedig, hogy megszűnhetnek-e a panaszai a válaszom, hogy attól függ, mi okozza azokat.

Tehát a konklúzióm az, hogy ki kell deríteni, illetve a lehető legjobban le kell szűkíteni a kiváltó források lehetőségét, mely folyamatban az EMG/ENG rendkívül hasznos lehet, szükséges egy korrekt neurológiai (ideggyógyászati vizsgálat), az MRI képeinek ismételt áttekintése, adott estben az izomcsoportjainak célzott vizsgálata. Ezek után kell terápiás döntést hozni.

Mivel rosszabbra fordult a helyzet, ha nem javul, akkor a képalkotó vizsgálatot meg kell ismételni!

Remélem ez a válasz sokuknak fog hasznára válni.

Dr. Kővári Viktor Zsolt




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés