válaszok: szülész, nőgyógyász
Dr. Petróczi István szülész-nőgyógyász szakorvos válaszol
Férfias szőrnövekedés, allergia a fogamzásgátló tablettától?
21 éves (kezdő orvostanhallgató) lány vagyok. Hasamon és mellemen található zavaró szőrszálak miatt fordultam orvoshoz 2005 nyarán. A hormonvizsgálat eredményei: DHEA-S: 5.97 mikro g/ml (norm. 0.55-4.15) , SHBG: 20 nmol/l (norm. 30-95). A tesztoszteron, FSH, Östradiol és TSH-hormon szintje a referenciaértéken belül volt.
Orvosom a Diane mite (2 mg cyproteronacetat, 0,035 mg ethinylestradiol) szedését javasolta. Pár hónap szedést követően allergiás bőrreakciók léptek fel (esténként vékony, vörös csíkok a comb belső részén, alkoholfogyasztást követően vörös foltok a törzsön, latex gumikesztyű viselésekor elviselhetetlen, égető érzés a kézen); valamint minden hónapban 2-3 szőrszálat fedeztem fel az arcomon/nyakamon, ahol előtte ez nem volt jellemző. A gyógyszer szedését 10 hónap után abbahagytam, az allergiás reakciók megszűntek, és azóta nem bújnak ki újabb szőrszálak sem. A Diane abbahagyása után részt vettem egy allergiateszten, minden negatívnak bizonyult, viszont az orvos hisztamin-intoleranciát gyanított. A szőrszálakat kozmetikusom tűs epilálással távolítja el (több-kevesebb sikerrel), és azt mondta, hogy elég sok lány/nő számol be férfias típusú szőrzet kialakulásáról fogamzásgátló szedése alatt illetve abbahagyása után.
Orvosom most a Belara nevű fogamzásgátlót javasolta (2 mg chlormadinonacetat, 0,030 mg ethinylestradiol). Ön mit gondol erről a gyógyszerről? Én félve szedném, ugyanis a betegtájékoztatón a mellékhatások között a férfias szőrnövekedés is megtalálható. A Doktor Úr melyik fogamzásgátlót javasolná?
Még egy kérdésre szeretnék választ kapni: A fogamzásgátló ugyebár csökkenti az endogén női hormonok szintjét. Elképzelhető, hogy emiatt az SHBG-hez esetlegesen nem kötődő endogén androgének dominánssá válnak a női nemi hormonokkal szemben, és ez váltotta ki a szőrnövekedést?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Egy lány, aki már nem bízik a fogamzásgátlók jótékony hatásában
A hypertrichózisnak 3 oka lehet: 1./ magas androgénszint (ez lehet mellékvese, vagy ovarium eredetű) 2./ alacsony ösztrogénszint (ez fiatal nőknél a leggyakoribb! A tabletta ezen segít) vagy 3./ magas receptor érzékenység. Amennyire én tudom, az SHBG szint szerepe másodlagos.
Bővebb információért olvassa el Siklósi professzor úr könyvét a kari könyvtárból: Siklósi György: A nők hyperandrogen állapotai és az azokkal összefüggő reproduktív funkciózavarok Kandidátusi értekezés (1984).
Továbbá honlapomon a tablettáról írottakat.