2024. Június 02. vasárnap

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


EpekõOrvos válaszol/

Tisztelt Doktor Nõ/Úr!

Ezúton szeretnék Öntõl útmutatást kérni az alábbi problémámmal kapcsolatban, 26 éves férfi vagyok, egy más jellegû panasz miatt egy Ultrahangos vizsgálaton véletlenül kiderült, hogy epekövem van, meglepõdtek rajta a vizsgáló orvosok is, hogy ilyen fiatalon és vékony testalkattal férfi létemre egy 8 mm-es kõ van bennem. Azt mondták nem életveszélyes a dolog, egy-két éven belül menjek el és mûttessem meg magam, kikapják és kész. Panaszt nem okozott az utóbbi 1-2 évben elõtte volt egy-két erõsebb hasfájásom. Utána olvastam a dolgoknak és sok helyen a teljes epehólyag eltávolítást láttam megoldásként, sok embertõl hallottam, hogy az epehólyag kivétele azonban késõbbiekben állandó diétázást és egyéb korlátozásokat jelenthet számomra. Olvastam bizonyos zúzómódszerekrõl is, melyek sebész eljárás nélkül megszûntetik az epekövet. Ezzel kapcsolatban szeretném, ha megírná véleményét, illetve a lehetõségeket, valamint azt, hogy mi várhat rám.

Tisztelettel

Viktor

Kedves Viktor!

Valóban nem típusos az Ön alkatával és életkorában az epekõ kialakulása. Amit a betegnek szoktunk tanácsolni: ha véletlenül került felfedezésre, akkor csak a megfigyelését javasoljuk, idõszakos ellenõrzés mellett. Akinek azonban már volt panasza, valóban a mûtét a tanácsos. Ennek az az oka, hogy akinek még nem okozott panaszt, az epehólyag általában "egészséges", nem gyulladt a fala, valószínûleg nem okozott még semmi bajt. Akinek viszont már volt baja: a kialakuló gyulladás miatt az epehólyag fala "beteg" lesz, megvastagszik, a gyulladás miatt tönkre mehet, az epekõ elzárhatja az epekivezetõ csövet, s az epehólyagban a gyulladás következtében kórokozók telepedhetnek meg -elgennyedhet. A fal kilyukadhat, a szabad hasüregbe kimehet a kõ és a genny, és még sorolhatnám a súlyosnál-súlyosabb szövõdményeket. Általában a nagyobb kõ nem, de a kisebb kõ bekerülhet a közös epevezetékbe, s sárgaságot illetve hasnyálmirigy gyulladást is okozhat.

Mindezen állapotok életveszélyesek, azonnali mûtétet vagy egyéb beavatkozást igényelhetnekmely akkor, súlyos gyulladásos állapotban rontja a beteg életkilátásait. Látja, ezért félünk, ezért tanácsoljuk a panaszokat okozó epekõ betegségnél a mûtétet!!! (Ugyanakkor, persze mint minden mûtétnek, szintén súlyos szövõdményei lehetnek, azonban a fejlett orvostechnika, orvostudomány mellett szerencsére ez elenyészõ!).

Amit a diétáról ír, az nem egészen van úgy. Az epekõbetegség, a rossz funkció miatt is emésztési panaszokat okoz a betegnek, s amennyiben az epehólyag eltávolítása után szerencséje van, a panaszok nem térnek vissza, s nem igényel különösebb diétát. Kétségtelen azonban, hogy sok betegnek ugyanolyanok maradnak a panaszai, sõt olyan is van, akinek súlyosbodik. De ahhoz képest, amit fenn írtam, milyen súlyos szövõdményei lehetnek egy epekõnek-, megértheti, hogy mégis a mûtétet javasoljuk a panaszt okozó esetekben. A kõzúzásról annyit, ez a módszer az epekövességnél igazán nem vált be. Akinél epekõ képzõdött, a késõbbiekben is várható, hogy újra kialakul, s a zúzott epekövek apró darabokra szétesve (mint fenn is írtam, a kicsi kövek a veszélyesebbek!!!) súlyos szövõdményeket okozhat.Gondolkodjon el a dolgon, s beszélje meg kezelõ orvosával.


Dr. Jakab Csilla




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés