válaszok: szülész, nőgyógyász
Rendszertelen vérzés
1999-ben szültem elsõ gyermekemet császármetszéssel. A szülésig nem volt semmilyen komolyabb nõgyógyászati problémám. A vérzésem ciklusa rendszeresen 32 napos volt és normál ideig tartott. 2002 év végén kezdõdött a vérzésem körüli probléma. Az elsõ alkalommal 10 nappal késõbbre csúszott a ciklus, illetve alvadt vér is távozott egyúttal. A következõ vérzés normál ciklusidõben volt, de alvadt vér továbbra is volt a vérzés során. Az orvosom tanácsára fogamzásgátló tablettát szedtem fél évig.
Ezután abbahagytam a gyógyszer szedését és 2004-ben teherbe estem, de a 9. héten a terhesség elhalása miatt mûszeres beavatkozást végeztek. Ezután a vérzés normalizálódott, a cytológiai vizsgálatok P1-esek voltak a rendszeres szûréseken. 2005. januárjában a ciklusidõ közepén egy napos vérzésem volt, és innentõl kezdve újra jelentkeztek a problémák (alvadt vér, menzesz idejének meghosszabbodása). Miután orvosi vizsgálaton vettem részt, az ultrahangos vizsgálat kimutatta, hogy a méhemben polipus endometrii van, ezért fractionalt abrasio beavatkozást végeztek.
A mûtét utáni kontroll ultrahang vizsgálat ismételten kimutatta az elváltozást a méhben. Ezért az orvosom MR vizsgálatra küldött, ahol a kimenõ diagnózis a méh submucosus leiomyomáját állapította meg. A lelet szerint „az uterus fundus corpus regioban az endometriummal összefüggõ, uterus cavumát kiszélesítõ 30x20 mm-es, T2 s.szekvencián hyperintenz, T1-n környezetében izointenz, ka-adása után széli részén intenzív halmozást mutató, polipoid képlet ábrázolódik. Az endometriummal való kapcsolata ka-s felvételeken egyértelmû, a ventrális falból domborodik elõ a képlet. A késõi ka-s fázisban is a képlet intenzívebben almoz a környezõ myometriumnál ill. endometriumnál. Myometrium infiltratioja nem igazolható. Mindkét oldalon az ovariumban subcorticalisan apró tüszõk vannak, kontúrjuk, nagyságuk megtartott. Mindkét oldalon a medence alap mentén, az obturator regióban egy-egy lapos babalakú, reaktív jellegû 1 cm-es nycs. van”.
A vélemény szerint endometriális polip valószínû, illetve apró myoma göb a myometriumban. A kérdésem az lenne, hogy véleménye szerint kell-e további beavatkozás, illetve az elõzmények mennyire hatnak ki a további gyermekvállalásra. Válaszát köszönöm.
Keresse fel a lakhelye szerinti egyetemi nõgyógyászati klinikát, mondja el ugyanezt. Méhtükrözést fognak végezni. (Egy optikát vezetnek a méhbe, megnézik a méh belsejét, s a képletet is eltávolítják. Ne féljen, az egész teljesen fájdalmatlan.) Ezután nyugodtan vállalhat gyermeket. Budapesten a Szent Imre Kórházban is végeznek ilyen beavatkozást.