2025. Január 19. vasárnap

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


Légmell

Tisztelt Doktor Nõ/Úr!

1991-ben, 16 évesen egyoldali spontán légmellel kerültem kórházba. Bár akkor nagyon intenzíven súlyzóztam, a balesetem otthon, fizikai igénybevételt nem igénylõ tevékenység közben történt. Utána sokáig kímélõ életmódot folytattam, ám a tüdõm sokszor, és erõsen fájt. Lassan kitapasztaltam azonban, hogy fizikai igénybevétel után nincsenek fájdalmaim. Kb. 4 éve óvatosan elkezdtem újból súlyzózni is. Körülbelül ebben az idõben egy mellkas-sebész azt mondta, hogy 6-7 évvel az eset után nincs nagyobb esélyem egy újabb légmellre, mint egy egészséges embernek.

Az elmúlt 2-2,5 évben már maximális terhelés mellett súlyzózom megint, sõt úszni, futni, kerékpározni is szoktam, illetve minden más sportot is alkalomszerûen végzek. Azonban érzem, hogy igazán kimerítõ edzések után nem is az izmaim, hanem a tüdõm az, amelyik 1-2 nap regenerációra szorul. Azt nem mondhatom, hogy ilyenkor légszomjam lenne, de néha csak a 4-5. lélegzetvételre tudok igazán mély levegõt venni, enyhe szorító, nyomó érzetem van, és ekkor aludni is könnyebb az egészséges oldalamon. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez "természetes" ilyen sérülés után, vagy ez egy figyelmeztetõ jelként kell értékelnem? Igaz, hogy a fájdalmaim azóta gyakorlatilag megszûntek.

Válaszát elõre is köszönöm!

Üdvözlettel:

László

Kedves László!

A mellkas sebész állítása, miszerint a spontán légmell kialakulása után 6-7 évvel nincs nagyobb esélye egy újabb kialakulására, mint egy átlag embernek, persze igaz. Azonban ne felejtse el, hogy a fizikai megterhelések, edzések a tüdõt is jelentõsen igénybe veszik. Amennyiben ilyen panaszai jelentkeznek, érdemes felkeresni tüdõgyógyász szakembert, tüdõ funkcionális vizsgálatot is tudnak végezni, illetve ellenõrzik, hogy a tüdõben nem alakult-e ki egyéb elváltozás. A tüdõgyógyász vizsgálata után, a tüdõkapacitás ismeretében tudnak együtt dönteni, mennyire szabad ezen sportokkal megterhelnie magát. EKG és kardiológiai (szívvel foglalkozó szakember) vizsgálata is szükséges, hiszen hasonló panaszokat tud okozni a vérellátási zavar okozta oxigénhiány is.


Dr. Jakab Csilla




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés