válaszok: bőrgyógyász, nemigyógyász, kozmetológus
Bõrgyulladás
Tisztelt Doktor Úr!
A bõrgyulladás okárol és kezelésének módjáról szeretnék érdeklõdni.
Üdvzlettel:
Ervin
Kedves Ervin!
Nehéz röviden válaszolni a kérdésére, jószerivel az egész bõrgyógyászatot le lehetne írni, amennyiben a bõrgyulladásról kérdez.
Már egy egyszerû vágás után (pl. elvágjuk az ujjunkat) látható gyulladás a megsebzett területen és körülötte, ugyanis a sérülés körül lévõ vöröses rész, az maga a gyulladás. Amennyiben korokozó a sebbe nem kerül, "steril" gyulladásról beszélünk, ami spontán gyógyul. Ugyanez figyelhetõ meg, amikor elesünk, s felhorzsolódik a bõrünk. Azért tanácsos az ilyen sebet lefertõtleníteni, hogy a kórokozók ne kerüljenek a sebbe vagy pedig ha már bekerültek, elpusztuljanak, ne szaporodjanak tovább. Kiegészítésképpen indokolt lehet tetanusz oltás adása is, hiszen a földbõl a sebbe kerülõ speciális baktériumok az egész szervezetet érintõ súlyos-életveszélyes betegséget okozhatnak.
Gyakoriak továbbá a gombás bõrgyulladások is. Típusosan a nedvesen maradt testrészeken, így pl. a lábujjak között láthatjuk vöröses gyulladás, viszketés kíséretében. Ennek megelõzésére tanácsos fürdés után a lábujjakat szárazra törölni, ill. közös fürdõ használata esetén fürdõpapucsot viselni. Amennyiben kialakul a gombás bõrgyulladás, lokális ecsetelése vagy krémezése szükséges, sõt némely esetekben gombaellenes gyógyszer szedése is indokolt.
Szintén bõrgyulladással jár az orbánc, mely Staphylococcus fertõzés következménye, heveny fertõzõ-lázas megbetegedéssel jár. A kórokozók leggyakrabban a láb sebébõl jutnak a szervezetbe és a nyirokutakon terjednek el. A klinikai kép típusos: lángnyelvszerûen terjedõ vöröses bõrgyulladás. Specifikus terápiája a penicillin.
Szintén gyakoriak az allergia következtében megjelenõ bõrgyulladások: akár kiütés, akár ekcéma formájában, akár az egész testre kiterjedõen jelentkeznek. Ha sikerül a kiváltó allergént megtalálni és kiiktatni, akkor elmúlik, amennyiben ez nem sikerül, állandóan kiújul, s panaszokat, rendszeres bõrgyulladást okoz. Terápiájában alapvetõk az allergia-ellenes szerek, többnyire krém és gyógyszer, súlyos esetben injekciós kezelés formájában. A rovarcsípések is okozhatnak bõrgyulladásokat, sõt súlyos allergia is kialakulhat. Borogatás, gyulladáscsökkentõ krémek, gyógyszerek jelentik a kezelést.
Tudnunk kell tehát, hogy a bõrgyulladások lehetnek "sterilek", amikor kórokozó nem mutatható ki, vagy valamilyen kórokozó által kiváltott gyulladások. Az is fontos, hogy számos "rendszerbetegség" (olyan betegség, amely a szervezetben több szervet érint) jelentkezik bõrgyulladással, sõt a vitamin-hiányok tünete is lehet bõrgyulladás.
Kedves Ervin! Láthatja, hogy általánosságban a bõrgyulladásokról beszélni nehéz. Amennyiben tartósan észrevenné magán, bõrgyógyászati szakrendelést keressen fel, aki a gyulladás elhelyezkedése, milyensége és az Ön kikérdezése, egyéb tünetek alapján következtet az esetleges eredetre, szükség esetén allergia-vizsgálatot, vagy belgyógyászati kivizsgálást javasol. A terápia is a kiváltó októl függ.
Dr. Jakab Csilla
belgyógyász szakorvos
Dr. Jánosy Eszter