válaszok: bőrgyógyász, nemigyógyász, kozmetológus
Chlamydia
Tisztelt Doktor Úr!
Sajnálatos módon a menyasszonyomnál Chlamydiát találtak. Õt szüzesen ismertem meg, eddig kb. 1 éve, bar korábbi kapcsolatai voltak, de azokban csak a pettingelésig jutottak. Nekem már volt szexuális kapcsolatom, mielõtt megismerkedtem Vele. Miután a Chlamydiáról hallottam, urológusnál jelentkeztem, de nem találtak nálam semmi jelet, ami a Chlamydiára utalna. A kérdésünkre, hogy mitõl kaphat az ember ilyen fertõzést, különbözõ választ kaptunk: A menyasszonyom nõgyógyásza azt mondta, hogy akar a levegõbõl is kaphat; az urológusom pedig azt, hogy kizárólag csak másik embertõl kaphatjuk. Nem kételkedem a menyasszonyom hûségében, csak azt akartuk mind a ketten tudni, hogy ha a fertõzést akár a levegõbõl is kaphatjuk, hogyan védekezhetnénk, hogy az ne ismétlõdjön meg a jövõben? És pontosan, mitõl kaphatja az ember a Chlamydiát?
Másik kérdésem, hogy tisztálkodáskor szabad-e tiszta kézzel a hüvelybe felnyúlni? Mi a tisztálkodás leghelyesebb módja? (Ha nem szabad felnyúlni, akkor van-e a szervezetnek olyan "öntisztító" mechanizmusa, ami eltávolítaná a hüvelybe jutott, pl. ondót vagy gumióvszerre kent anyagokat?)
Válaszát elõre is köszönöm.
Zoli
Kedves Zoltán!
Sajnos a Chlamydiák alattomos kórokozók, a sejten belüli paraziták csoportjába tartoznak. 3 fõ formájuk van. Az egyik csoport: a nemi úton terjedõ betegségek csoportját képezi. Tehát nemi úton terjednek, nemi közösüléssel vagy az aktív elváltozásból származó fertõzött váladékkal terjednek!!! A férfiaknál nagyon gyakran tünetmentes lehet, sõt a nõk egy része is lehet tünetmentes! Igazolása esetén a partnert is kezelni kell!!! (Húgycsõilletve hüvelygyulladást, folyást tud okozni, alhasi fájdalommal is járhat!).
Hogyan védekezzünk:
fertõzés esetén a partner is kell kezelni, különben marad a fertõzés,
mindig kezet kell mosni WC elõtt és után,
a WC használata során is lehet fertõzõdni, ne üljünk az ülõkére, ill. a kezünk tiszta legyen.
Ez a nemi úton terjedõ forma. Ezen kívül van még a madarak (pl. papagájok által közvetített) tüdõgyulladást okozó forma is, ill. más törzs által okozott tüdõgyulladással járó forma is.
Tisztálkodáskor nem kell, nem is tanácsos a hüvelybe felnyúlni, a szervezetnek valóban van öntisztító mechanizmusa!!!
Dr. Jakab Csilla
Dr. Jánosy Eszter